parapet3

Materiały – jaki parapet do okna ?

Jeśli planujemy założyć lub wymienić okna do naszego domu to jednocześnie stajemy przed wyborem parapetów zewnętrznych. Mimo, że na brak możliwości nie możemy narzekać to jednak wybór wcale nie należy do zadań łatwych. Jeśli nie dopasujemy kolorystycznie naszych parapetów do innych elementów elewacji to będą one negatywnie wpływały na wizualny odbiór całego domu, a źle zamontowane obniżą właściwości ciepłochronne naszego domu. Jak więc wybrać parapety zewnętrzne, by dobrze się prezentowały i służyły nam przez długie lata?

Produkcja parapetów

Do produkcji parapetów zewnętrznych wykorzystuje się różnego rodzaju materiały, które różnią się między sobą swoimi właściwościami, wyglądem oraz oczywiście ceną. Poniżej prezentujemy przegląd materiałów, z których najczęściej wykonuje się parapety zewnętrzne wraz z ich charakterystyką.

Blacha stalowa

Na zakup parapetów z blachy stalowej zazwyczaj decydują się ci, którym zależy na niskiej cenie produktu. Jednak mimo,że blacha stalowa jest tania to jednak parapety z niej wykonane mogą nam służyć nawet przez 30 lat. A to między innymi dlatego, że są malowane proszkowo lakierami akrylowymi lub poliestrowymi, co sprawia, że są bardziej odporne na działanie czynników takich jak deszcz, śnieg czy promienie słoneczne.

Takie parapety są również stosunkowo odporne na trwałe zabrudzenia. Najczęściej sprzedawane są w kolorze białym, brązowym lub srebrnym lub są powlekane okleiną, która doskonale imituje słoje drewna.

Blacha aluminiowa

To również niedrogi materiał wykorzystywany do produkcji parapetów, który jednak w porównaniu do blachy stalowej jest znacznie grubszy i sztywniejszy a, zatem także i trwalszy. Parapety z blachy aluminiowej także są pokrywane lakierami akrylowymi lub poliestrowymi,dzięki czemu są odporne na korozję i nie wymagają przeprowadzania skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Sprzedawane są najczęściej w kolorze białym, srebrnym i brązowym, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by za dodatkową opłatą zamówić także malowanie w innych kolorach.

parapet4

PCV

W przypadku parapetów PCV spotykamy się z ich dwoma rodzajami: tymi wykonanymi ze spienionego PCV i twardego PCV. Najczęściej są one montowane do okien, które również są wykonywane z PCV. Parapety te charakteryzują się dużą odpornością na działanie czynników atmosferycznych takich jak promieniowanie UV, wilgoć czy zmiany temperatury. Dodatkowo dobrze tłumią odgłosy spadających kropel deszczu. Często są one laminowane okleinami drewnopodobnymi.

Drewno

Parapety drewniane dobrze prezentują się nie tylko w połączeniu z drewnianym oknem, ale również z innymi materiałami wykorzystywanymi do wykończenia zewnętrznych ścian budynku oraz w ich pobliżu jak kamień, cegła czy po prostu otynkowana ściana. Parapety te dobrze pasują zarówno do domów o tradycyjnej architekturze jak również tych z zastosowanymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. W przypadku parapetów drewnianych musimy jednak o nieszczególnie dbać. Choć są one impregnowane w trakcie produkcji to jednak wymagają również regularnych zabiegów konserwacyjnych z naszej strony, by mogły prezentować jakość na długie lata.

Płytki klinkierowe i gresowe

Jeśli zależy nam na bardzo efektywnym wykończeniu okna to parapety wykonane z płyt gresowych lub klinkierowych są strzałem w dziesiątkę, oczywiście pod warunkiem, że zostaną zestawione także z innymi elementami wykończenia domu z tych materiałów, jak taras czy schody.

parapet2

Choć ich cena jest wyższa od parapetów wykonanych z PCV czy blachy to jednak warto w nie zainwestować, gdyż są bardzo eleganckie i prezentują dużą różnorodność kolorów, faktur oraz deseni. Płytki klinkierowe występują głównie w odcieniach czerwieni, brązu i żółci, choć można też zamówić białe czy czarne. W przypadku płyt gresowych różnorodność kolorystyczna jest praktycznie nieograniczona. Aby nieco ułatwić sobie utrzymanie ich w czystości warto zamówić parapety z płytek ze szkoloną powierzchnią.

Kamień naturalny

To najdroższy materiał, z którego produkowane są parapety, ale za to bardzo odporny na działanie czynników środowiskowych i prezentujący się niezwykle elegancko. Parapety z kamienia naturalnego dobrze komponują się z kamiennym cokołem czy podestem. Najczęściej do produkcji parapetów tego typu wykorzystuje się granit, rzadziej piaskowiec,łupek czy bazalt. O ile do wewnątrz możemy się zdecydować na parapety marmurowe to na zewnątrz nie jest to już wskazane ze względu na możliwość wnikania wody w porowatą strukturę, co sprzyja pękaniu parapetów.

Konglomerat

Jeśli podobają nam się parapety z kamienia naturalnego, ale nie mamy wystarczających środków finansowych, by je kupić to możemy się zdecydować na te wykonane z kamienia mielonego, łączonego żywicą poliestrową. Mają one wiele plusów. Są trwałe, łatwe do ukształtowania, występują w różnych kolorach i w dodatku bardzo dobrze imitują swoim wyglądem parapet z kamienia naturalnego.

Montaż parapetu równie ważny jak materiał

parapet1

Podobnie jak w przypadku okien prawidłowy montaż parapetu decyduje o tym czy będzie on dobrze spełniał swoją rolę. Źle zamontowany parapet nawet z najlepszej jakości materiału nie spełni naszych oczekiwań. Właściwie zamontowany parapet powinien być

  • wysunięty poza lico wnęki minimum 4-5 cm – Jeśli planujemy ocieplenie budynku to dołóżmy jeszcze do naszych obliczeń grubość izolacji.
  • szczelny – Pozwoli to uniknąć wnikania wody, brudu czy śniegu między niego a okno. Szczelność jest bardzo ważna przede wszystkim w miejscach, gdzie parapet łączy się z ościeżnicą okna czy ścianami otworu okiennego.
  • właściwie wyprofilowany i nachylony pod kątem co najmniej 5 stopni – Pozwoli to uniknąć ściekania wody na spód parapetu, a następnie namakania ściany.

Ponadto montaż powinien uwzględnić możliwość zmiany jego wymiarów związanych z rozszerzalnością cieplną, w zależności od materiału z którego jest on wykonany. Końcówki żadnego nie należy montować na sztywno do ścianek otworu okiennego, ale pozostawić pewien luz na końcach, zgodnie z zasadą: im dłuższy parapet tym pozostawiony odstęp również powinien być większy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze parapetu zewnętrznego

Choć wydaje się, że zakup parapetów jest łatwym zadaniem to jednak powinniśmy go dobrze przemyśleć, ponieważ jest to wybór na lata. Dobierając parapety zadbajmy o to, by dobrze prezentowały się z innymi elementami wykorzystanymi do wykończenia okna, a także, by były trwałe. Dopilnujmy też montażu, by uwzględniał wszystkie wymienione powyżej wskazówki.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz