abc rolet

ABC rolet zewnętrznych – poznaj wszystkie rodzaje i ich przeznaczenie

Wydawałoby się, że rolety zewnętrzne same w sobie są podkategorią i wystarczającym doprecyzowaniem tego, o co może nam chodzić. Z jednej strony to prawda – rolety zewnętrzne to pewien rodzaj rolet różny od rolet wewnętrznych tym, że montowane są na zewnątrz okna (lub drzwi, kiedy przedmiotem rozważania jest roleta antywłamaniowa). Z drugiej strony jednak rolety wewnętrzne same występują w wielu rodzajach, np. rolety fasadowe, rolety podtynkowe czy wspomniane już rolety antywłamaniowe.

Każde z nich mają nieco inne właściwości, czasem inne zastosowanie czy sposób montażu. Zobacz, jakiego rodzaju rolety zewnętrzne dostępne są na rynku i które będą dla Ciebie najlepsze.

Rolety zewnętrzne elektryczne / manualne

Zwykle rolety mają różne właściwości, dzięki którym można je pogrupować, ale rzadko zdarzy się sytuacja, w której rolety zewnętrzne przypisać można tylko do jednej grupy. Roleta antywłamaniowa może być jednocześnie podtynkowa i elektryczna. Dlatego najlepiej omówić poszczególne kryteria, mając w pamięci to, że konkretny produkt będzie cechował się więcej niż jedną jakością. Zacznijmy od sposobu zasilania.

Pod tym względem możemy wyróżnić rolety elektryczne i manualne. Chodzi o to, w jaki sposób odbywa się opuszczenie i podniesienie rolet. W przypadku rolet manualnych robi się to ręcznie zazwyczaj przez zwijacz korbowy albo odpowiednią taśmę. Taka praca wymaga jednak pewnego wysiłku, większego niż przy roletach wewnętrznych, ponieważ rolety zewnętrzne są cięższe. Dlatego popularnym rozwiązaniem są rolety elektryczne, które podnoszą się i opuszczają w sposób automatyczny, sterowany za pomocą przełącznika klawiszowego albo pilota. W bardziej nowoczesnych systemach możliwe jest nawet sterowanie takimi roletami za pomocą aplikacji zainstalowanej na smartfonie. Roletami elektrycznymi porusza niewielki silnik elektryczny, dlatego konieczne jest podpięcie ich pod źródło zasilania.

Rolety podtynkowe / natynkowe

Każda roleta zewnętrzna wyposażona jest w element nazywany skrzynką rewizyjną. To znajdująca się u góry kasetka, w której zwija się roleta, kiedy jest podniesiona. Rolety elektryczne mają w niej także zamontowany silnik. Skrzynka rewizyjna może znajdować się pod tynkiem – tym cechują się rolety podtynkowe. Wtedy kaseta nie jest widoczna z zewnątrz i cały system wygląda bardziej estetycznie. Może też być tak, że skrzynka rewizyjna znajduje się na tynku, wtedy mówimy o rolecie natynkowej (rolety te znane są też jako rolety fasadowe, ponieważ montowane są na fasadzie budynku). Rolety podtynkowe wyglądają zwykle lepiej, ale do ich montażu potrzebna jest znaczna ingerencja w fasadę budynku, dlatego albo planuje się je już w momencie budowy domu, albo dodaje podczas gruntownego remontu. W innych przypadkach, kiedy rolety zewnętrzne dodawane są bez znacznej ingerenci w budynek, stosuje się rolety fasadowe (natynkowe).

Roleta antywłamaniowa

Roleta antywłamaniowa jest jeszcze innym rodzajem rolet zewnętrznych. W zasadzie każda roleta zewnętrzna chroni przed włamaniem, utrudniając dostanie się do środka osobom niepowołanym. Każda powinna mieć też określoną klasę odporności (określoną współczynnikiem RC, zwykle w roletach zewnętrznych jest to RC2 lub RC3). Jednak roleta antywłamaniowa projektowana jest w taki sposób, by jak najmocniej utrudniać ewentualne włamania. Jej antywłamaniowy profil potwierdzony powinien być stosownym certyfikatem. Co charakteryzuje rolety antywłamaniowe? Przede wszystkim dodatkowe wzmocnienia listwy dolnej oraz prowadnicy. Roleta antywłamaniowa jest też cięższa, zwykle więc podnoszona jest przez silnik elektryczny. Tego typu rolety nadają się do montowania w prywatnych domach, jednak najczęściej wykorzystywane są w sklepach lub biurach.

Rolety zewnętrzne mają wiele zalet. Chronią przed nadmiernym nasłonecznieniem. W lecie sprawiają, że pomieszczenie mniej się nagrzewa, a zimą tworzą dodatkową warstwę izolacyjną zapobiegającą uciekaniu ciepła przez okna. Do tego zapewniają prywatność, chroniąc przed spojrzeniami z zewnątrz. Dlatego warto się na nie decydować.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz