energooszczedne okna a rolety

Energooszczędne okna do domów pasywnych

Budownictwo energooszczędne zyskuje coraz większą liczbę zwolenników. Z tego też względu rośnie zainteresowanie oknami energooszczędnymi, które są dedykowane w głównej mierze do domów pasywnych. Tego rodzaju produkty są dostępne w typowych i nietypowych rozmiarach, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do określonego budynku.

Energooszczędność bez wątpienia jest jednym z najbardziej aktualnych trendów współczesnego budownictwa. Również producenci okien nie pozostają w tym temacie bierni i oferują klientom szeroki wybór okien energooszczędnych, dzięki którym można zmniejszyć zużycie energii i poprawić komfort cieplny.

Na pierwszy rzut oka energooszczędne modele okien do domów pasywnych nie różnią się od tych tradycyjnych. Trzeba natomiast podkreślić, że wyróżniają je przede wszystkim dość specyficzne parametry, dzięki którym okna te charakteryzują się dużą izolacyjnością.

energooszczedne okna a rolety

Jednym z najważniejszych parametrów okien energooszczędnych jest tak zwany współczynnik przenikania ciepła Uw – to właśnie on odpowiada za energooszczędność. Im mniejszy współczynnik przenikania ciepła, tym mniejsza utrata ciepła. Warto podkreślić, że współczynnik ten powinien być obliczany dla każdego okna indywidualnie – jest on bowiem uzależniony od profilu, metody osadzenia szyby w ramie czy od przenikalności termicznej okna.

Ceny okien energooszczędnych są nieco wyższe niż standardowych, jednak wiąże się to z koniecznością zastosowania większej ilości materiałów, a także z bardziej skomplikowanym procesem produkcji. Warto dodać, że w branży okiennej można zetknąć się zarówno z energooszczędnymi oknami dwu, jak i trzyszybowymi. Okna trzyszybowe tracą mniej ciepła niż okna wyprodukowane w technologii dwuszybowej.

Szyby zespolone w oknach energooszczędnych

Dość specyficzną cechą okien energooszczędnych są szyby zespolone. Co więcej, w trakcie wyboru takich okien warto też zwrócić uwagę na ogólną jakość wykonania stolarki – okna energooszczędne mogą posiadać wielokomorowe konstrukcje profili wraz ze starannie dobranymi wzmocnieniami stalowymi. Dzięki takiej metodzie produkcji można uzyskać odpowiednie parametry, które będą mieć wpływ na komfort cieplny w budynku i na ograniczenie strat energii (redukcję kosztów energii).

Oferowane na rynku okna energooszczędne często posiadają także tak zwane ciepłe ramki, które gwarantują doskonałą ochronę przed dużymi stratami energii cieplnej z budynku i jednocześnie zapewniają wysoką przepuszczalność światła słonecznego.

Post Author: Roletowo.pl