wygoda meble telewizor

Jak wygodnie oglądać telewizję?

Oglądanie telewizji od lat pozostaje jedną z ulubionych form spędzania wolnego czasu. Nic więc dziwnego, że telewizory każdego roku znajdują setki tysięcy nabywców. Warto przy tym zauważyć, telewizor już dawno przestał służyć jedynie do oglądania filmów czy wieczornych wiadomości. Dziś to centrum domowej rozrywki a stosowana w nim technologia pozwala łączyć go z innymi urządzeniami. Jeśli zatem masz w domu telewizor, który ma kilka lat, warto rozejrzeć się za nowym modelem, który pozwoli czerpać z jego użytkowania jeszcze więcej satysfakcji. Początek roku to zawsze dobry moment na przegląd domowego RTV/AGD.

Czym w skrócie różnią się nowoczesne telewizory?

Jeszcze kilkanaście lat temu, kluczowym parametrem decydującym o atrakcyjności telewizora była jego przekątna ekranu oraz marka. O ile sprzęt Sony, Philips czy Samsung nadal uznawany jest za topowy, o tyle lista parametrów, na które klienci zwracają uwagę planując zakup telewizora uległa mocnemu wydłużeniu. Dziś ekran o wielkości 50 cali to niemalże standard. Czym zatem różnią się od siebie telewizory?

Tu do głosu dochodzi szeroko rozumiana technologia, czyli coś, czego nie widać z zewnątrz. Pierwszym podziałem, z jakim mamy do czynienia to rodzaj zastosowanego w telewizorze wyświetlacza. Aktualnie w sprzedaży dostępne są modele: LCD, LED oraz OLED, a także najnowsze QLED. W skrócie można powiedzieć, że telewizory LCD (wyświetlacz ciekłokrystaliczny) ustępują pola swoim następcom, szczególnie OLED (wyświetlacz z diodą elektroluminescencyjną). Ten ostatni wyróżnia się nie tylko wyjątkowo cienkim ekranem, ale nadzwyczajną jakością emitowanego obrazu.

Rozdzielczość Full HD, Ultra HD, a może 4K?

Powyżej poznaliśmy rodzaje telewizorów ze względu na wyświetlacz. Drugim parametrem, który ma wpływ na jakość tego co oglądamy jest tzw. rozdzielczość. Na tym polu również trwa walka o względy klientów. Przy czym polega ona na tym, że każda kolejna generacja telewizorów ma do zaoferowania więcej. O ile kiedyś rozdzielczość HD, a następnie Full HD uchodziły za doskonałe, od lat zostają wypierane przez Ultra HD, nazywane również 4K. Co ciekawe w sklepach dostępne są już modele w rozdzielczości 8K, których obraz zapewnia jeszcze bardziej realistyczne wrażenia. Na razie są jednak dość drogie.

Współczesne telewizory plazmowe oferują również technologie dla najbardziej wymagających

Co należy przez to rozumieć? Duży ekran i rozdzielczość 4K w zdecydowanej większości przypadków wystarczą. Jeśli jednak nie, można pokusić się o zakup urządzenia, które oferuje np. HDR, (High Dynamic Range), które zapewnia jeszcze więcej doznań podczas oglądania filmów. Co ciekawe, aby móc cieszyć się z walorów HDR muszą być spełnione określone warunki. Drugą technologią, która, póki co wymaga dopłaty jest Dolby Vision.

Jego zadaniem podobnie jak HDR jest dostarczyć jeszcze lepszej jakości obrazu aniżeli standardowy. Jeśli natomiast do pełni satysfakcji z naszego telewizora brakuje nam dźwięku niczym w sali kinowej, możemy dokupić do niego tzw. soundbar, niewielką skrzyneczkę – system audio pozwalającą wydobyć z telewizora przestrzenne brzmienie.

Smart TV i inne funkcje dodatkowe

Mamy zatem omówioną technologię i rozdzielczość. Tymczasem oprócz tego producenci prześcigają się w tym, aby uczynić z telewizora wielofunkcyjne urządzenie. Bluetooth pozwala łączyć się innymi urządzeniami np. laptopem i smartfonem. Wi-fi umożliwia połączenie z Internetem, a to otwiera przed nami całkiem nowe możliwości korzystania, chociażby z serwisów stremingowych typu Netflix. Podłączenie do niego konsoli stwarza z kolei możliwość rodzinnej rozrywki w zupełnie innym wymiarze. W ostatnich latach termin Smart TV stał się prawdziwym hitem. Pamiętajmy jednak o tym, że telewizor to urządzenie, które w każdym domu może pełnić nieco inną funkcję.

Jeśli nie oglądamy telewizji często, nie musimy za wszelką cenę gonić za nowinkami. Pozornie stary telewizor LCD a tym bardziej telewizor LED dają nam dostęp do tego, co niezbędne. Pozwalają obejrzeć ulubiony program czy serial. Jeśli natomiast mamy w domu nastolatków wraz z ich naturalnym zamiłowaniem do technologii, nowy telewizor Smart będzie tym, co w domu z pewnością znajdzie uznanie.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz