rolety kierunek strona

Mieszkanie – na którą stronę świata?

Wybór mieszkania nigdy nie jest prostą sprawą. Lokalizacja, układ i względy finansowe dominują w podjęciu decyzji. Jednak jeszcze jedną ważną kwestią jest wybór strony świata. Ma to wpływ na to ile słońca zagości w naszym mieszkaniu przez cały rok.

Budując dom wybór jest dużo prostszy, decydujemy które pomieszczanie w którą stronę mają być zwrócone. Jednak przy mieszkaniu sprawa się komplikuje ponieważ zazwyczaj nasza decyzja dotyczy wszystkich pomieszczeń na raz. Całe życie będzie się toczyło z rytmem słońca, tym bardziej trzeba się zastanowić kiedy chcemy je wpuścić do pokojów, a kiedy wolimy żyć w cień. Będzie to miało bezpośredni wpływ na temperaturę w mieszkaniu, zwłaszcza latem.

Północ
Jest to najmniej nasłoneczniona strona świata. Słońce nigdy nie będzie bezpośrednio wpadało przez okna. Nie będzie przegrzewało pomieszczeń latem ale też nie da dużo światła w pochmurne dni. Przed rozproszenie światła barwy w pomieszczeniach z oknami na północ wyglądają najbardziej naturalnie.

Południe
Najbardziej słoneczna strona świata przez cały rok. Co prawda światło nie pada wprost w okna ale i tak świeci intensywnie i długo. Warto wtedy zainwestować w grubsze rolety, albo markizy nad oknami. Latem pomieszczenia szybko i mocno się nagrzeją za to zimą będzie najwięcej światła.

Wschód
Przy problemach ze wstawaniem rano słońce obudzi nas świecąc prosto w okna. Jednak gdy wolimy dłużej spać trzeba mocno zasłonić okna. Już około południa promienie słoneczne nie docierają do pomieszczeń i panować w nich będzie przyjemny chłód.

Zachód
Ranki będą dość chłodne, ale popołudnia już słoneczne i nagrzane. Niewątpliwie dużym plusem są widoki na zachodzące słońce jednak okupione przegrzewaniem pomieszczeń latem w godzinach popołudniowych a nawet wieczornych.

Nawet przy wyborze strony świata efekt ciepła i chłodu w pomieszczeniach można podbić lub przygasić odpowiednim kolorem ścian. Na Północ i Wschód najlepiej sprawdzą się odcienie jasne i ciepłe. Przy nie dużej ilości światła rozweselą i ocieplą pomieszczenie. Przy oknach za Południe i Zachód odcienie chłodne dodadzą orzeźwienia w gorące upalne dni. Nawet ciemniejsze kolory w tych słonecznych pomieszczeniach będą wyglądały radośniej.

Post Author: Roletowo.pl