Wielu właścicieli domów i mieszkań często ma problemy przy aranżacji wnętrz. Szczególnie mała łazienka jest trudnym pomieszczeniem do projektowania i rozmieszczania mebli oraz niezbędnych akcesoriów. W dodatku, mieszkańcy mają różne preferencje co do używania wanny lub prysznica. Mniejsze łazienki nie pomieszczą obydwu rozwiązań, dlatego w takim wypadku świetnym pomysłem jest instalacja parawanu nawannowego.
Jaką funkcję spełnia parawan nawannowy w łazience?
Funkcja ochronna
Główną funkcją, jaką pełni parawan nawannowy w łazience jest zabezpieczenie pozostałej części pomieszczenia przed pryskającą wodą i wilgocią. Pomaga to w utrzymaniu czystości i porządku. Woda nie przedostaje się na zewnątrz wanny i nie stanowi problemu dla lokatorów.
Funkcja bezpieczeństwa
Inną funkcją, jaką spełnia parawan nawannowy, jest funkcja bezpieczeństwa. Mokre kafelki w łazience mogą być przyczyną wypadku. Po skończonym myciu łatwo o poślizg i upadek. Dlatego parawan świetnie chroni podłogę przed niechcianą wodą. Poza tym blisko umieszczone meble także mogą być narażone na chlapiącą wodę. Parawan zabezpieczy je przed chlapiącą wodą.
Funkcja ozdobna
Kolejną funkcją parawanu nawannowego w łazience jest również funkcja ozdobna. W sklepach można dobrać parawan idealnie pasujący swoim stylem do reszty wnętrza. Nowoczesne parawany mogą nadawać się do każdej łazienki. Świetnie komponują się ze stylem skandynawskim, czy industrialnym. W stylu glamour dodają blasku i polotu. Parawan nawannowy perfekcyjnie pasuje również do stylizowanej armatury dostępnej na https://mexen.pl/lazienka.
Rodzaje parawanów nawannowych
W zależności od potrzeby i stylu łazienki można wybierać w wielu modelach parawanów.
- Dostępne są jednoskrzydłowe, dwuskrzydłowe lub nawet trzyskrzydłowe, które perfekcyjnie nadają się do największych wanien.
- Istnieją także parawany składane lub montowane na stałe. Otwierane parawany pomagają wchodzić do wanny i komfortowo spędzać czas podczas kąpieli. Zamknięty parawan daję 100% gwarancji, że woda nie przedostanie się na zewnątrz wanny i nie pochlapie podłogi.
- Innym rodzajem są parawany ze szkłem transparentnym, mlecznym, grafitowym lub z ozdobnymi poprzeczkami. Wszystko zależy od właściciela łazienki, jaki sobie wybierze.
- Parawany nawannowe mogą mieć różne wykończenie. Najczęściej spotykane to chromowane i czarne. Można spotkać także złote, które najlepiej komponuje się ze stylem elektycznym. Czarne wykończenie nadaje rustykalnemu wnętrzu wyrazistości, a chromowane z kolei montowane jest w nowoczesnych aranżacjach.
Jak dbać o parawan nawannowy?
Parawan nawannowy w łazience nie musi być zmorą ludzi dbających o wygląd i czystość. Nowoczesne parawany mają hartowane szkło pokryte specjalną powłoką ułatwiającą czyszczenie i dezynfekcję. Wystarczy regularnie stosować środki czyszczące, a materiał, z jakiego wykonane są parawany, nie będzie szpecił wnętrza łazienki. Również zacieki nie są widoczne na takiej modernistycznej konstrukcji. Zadbany parawan na pewno będzie służył na długi okres użytkowania.
Jak zamontować parawan nawannowy w łazience?
Montaż parawanu nawannowego w łazience jest bardzo prosty. Producenci załączają przeważnie instrukcję obsługi, jednak i bez niej każdy z łatwością sobie poradzi. Można powiedzieć, że taki zabieg przeprowadza się w trzech łatwych krokach:
- Na początku wystarczy przymocować listwę do ściany za pomocą kołków rozporowych. Ważne jest, aby dodać silikonu pomiędzy ścianę i listwę przed jej przymocowaniem.
- Następnym krokiem jest zainstalowanie mniejszej listwy na dolnej części parawanu. Dodany silikon pomoże tu pozbyć się niechcianej wody, która mogłaby stać w zakamarkach pomiędzy listwą a szkłem. W zestawach często dodawana jest także uszczelka, którą wciska się pomiędzy te dwa elementy.
- Kolejnym krokiem jest umieszczenie parawanu w listwie zamontowanej do ściany i wywiercenie otworów od wewnętrznej strony oraz wkręceniu w nie wkrętów. Ma to zabezpieczyć parawan przed niekontrolowanym wypadnięciem z szyny. Po wszystkim można cieszyć się pięknym i stylowym parawanem.