pionowe czy poziome

Poziome czy pionowe – jakie żaluzje wybrać?

Ogromna różnorodność dostępnych schematów kolorów, wzorów i materiałów powoduje, że wybór pomiędzy żaluzjami poziomymi i pionowymi nie jest prosty. Pierwszym i najważniejszym pytaniem, które powinieneś sobie zadać przed zakupem żaluzji, jest to, czy żaluzje pionowe lub poziome są najbardziej odpowiednie dla Twojego domu.

Istnieją pewne kluczowe czynniki, o których należy pamiętać przy porównywaniu specyfikacji i potrzeb wspomnianych osłon przeciwsłonecznych – podpowiada Krzysztof Czechowski – producent żaluzji pionowych z Łodzi. Wielkość okien ma duże znaczenie, jeśli chodzi o dobór do nich rolet okiennych. Dostępne są osłony okienne wszystkich rozmiarów. Żaluzje pionowe są preferowane w przypadku dużych i szerszych okien oraz drzwi tarasowych lub przesuwnych. Żaluzje poziome są preferowane w wąskich, wyższych i małych oknach.

Żaluzje pionowe są kompatybilne z drzwiami przesuwnymi lub tarasowymi lub dużymi szerokimi oknami, ponieważ biegną w górę i w dół oraz otwierają się na boki. Natomiast żaluzje poziome najlepiej nadają się do małych, węższych i wyższych okien, gdy otwierają się w górę iw dół. Żaluzje pionowe występują w różnych schematach kolorystycznych, wzorach, funkcjonalności i materiałach.  Pionowe drewniane żaluzje do drzwi tarasowych są bardzo znane i są preferowane przez większość właścicieli domów. Żaluzje poziome są również dostępne w różnych rozmiarach, kolorach, fakturach, wzorach, materiałach i funkcjonalności. Możesz zaimplementować żaluzje poziome w oknach o dowolnym rozmiarze i kształcie.

Żaluzje pionowe – wady i zalety

Zalety: Żaluzje pionowe dostępne są w bardzo szerokiej gamie opcji kolorystycznych i materiałowych. Łopatki – długie, wąskie paski, które zwisają z główki – mogą być tkaniną, drewnem lub twardym winylem, oferując opcje dla każdego wystroju i potrzeb związanych ze stylem życia. Podczas gdy opcje tkanin należą do najpiękniejszych, łopatki winylowe są łatwe do czyszczenia i bardziej odporne na plamy.

Wady: Żaluzje pionowe nie są jednak najlepszą opcją dla każdego okna. Jedną z powszechnych skarg na piony jest to, że mogą być hałaśliwe. Niezależnie od tego, czy łopatki są dmuchane przez wiatr przechodzący przez otwarte okno, czy przez rejestr ciepła w pobliżu, żaluzje pionowe mogą wytwarzać „brzęczący” dźwięk, który niektórzy właściciele domów uważają za niewłaściwy.

Żaluzje poziome – wady i zalety

Zalety: Żaluzje poziome wykonane są z serii poziomych listew, które zwisają jedna na drugiej ze wstążki lub sznurka. Są one przymocowane do ramy okna za pomocą szyny czołowej, która jest smukłym metalowym pudełkiem, które ukrywa wewnętrzną pracę żaluzji, wszystkie rzeczy, które sprawiają, że żaluzje poruszają się w górę i w dół. Zwykle roleta ma dwa zestawy sznurków, które zwisają z szyny czołowej, przewód sterujący i przewód przechylny. Za pomocą przewodu sterującego można otwierać i zamykać roletę.  Jeśli chcesz uniknąć gromadzenia się kurzu i brudu u podstawy zabiegów okiennych, żaluzje poziome są najlepszym wyborem. Często spoczywają na parapetach okien, a nie na podłodze. A także żaluzje poziome są spokojniejsze w działaniu. A te żaluzje są bardzo elastyczne. Mogą być wykonane na zamówienie, aby pasowały do różnych rozmiarów i kształtów. Żaluzje poziome są tradycyjnie stosowane do wysokich, cienkich okien.

Wady: Ale jeśli szukasz łatwej konserwacji, żaluzje poziome mogą nie być najlepszym wyborem dla Ciebie. Kurz może gromadzić się na listwach żaluzji i będziesz musiał wyczyścić każdą listwę osobno. Oprócz tego, jeśli więc chcesz całkowicie zaciemnić swój pokój, żaluzje poziome nie wykonają najlepszej pracy.

Które żaluzje wybrać?

Czyszczenie i konserwacja żaluzji zarówno pionowych, jak i poziomych, jest koniecznością, aby zachować ich żywotność. Czyszczenie obu nie jest zbyt trudne, ale czyszczenie żaluzji pionowych jest nieco łatwiejsze niż czyszczenie żaluzji poziomych. Żaluzje pionowe można łatwo czyścić jednym ruchem, ale żaluzje poziome mają dołączone inne mechanizmy i sznurki, które powodują pewne trudności. Żaluzje poziome są również często stosowane na trudno dostępnych oknach, więc dotarcie do nich w celu czyszczenia jest trudne. Warto również dodać, że zaluzje pionowe skutecznie blokują promieniowanie UV, ale nadal mają tendencję do przepuszczania pewnej ilości światła łatwiej niż żaluzje poziome. Żaluzje poziome są lepszą opcją, jeśli Twoim głównym zmartwieniem jest prywatność.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz