decorations made of

Stylowe dekoracje okienne z suszonych kwiatów – pomysły na naturalne kompozycje w domu

Zasuszone kwiaty w kompozycjach przy oknach to naturalna i elegancka dekoracja wnętrz. Zachowują swój kolor i kształt przez długi czas. Najczęściej wykorzystuje się: lawenda, róże, liście paproci, trawy ozdobne. Techniki suszenia: tradycyjna (w ciemnym pomieszczeniu), w piasku, w żelu krzemionkowym.

Można tworzyć wieńce, bukiety lub dekoracje w ramkach. Kwiaty suszone chronić przed bezpośrednim światłem – mogą blaknąć.

Dekoracje okienne z suszonych kwiatów to świetny sposób na wprowadzenie natury do wnętrza domu w elegancki i trwały sposób. Kompozycje z zasuszonych roślin mają w sobie niepowtarzalny urok i magię zatrzymanego czasu, która szczególnie pięknie prezentuje się w świetle wpadającym przez okna. Każda taka aranżacja jest absolutnie unikalna i niepowtarzalna. Proces tworzenia dekoracji z suszonych kwiatów wymaga cierpliwości i dobrego przygotowania materiałów – najlepiej zbierać rośliny w słoneczny dzień, gdy są już pozbawione rosy. Do suszenia świetnie nadają się także kwiaty ogrodowe a i polne (między innymi zatrwiany, krwawniki czy delikatne gipsówki). Można też wykorzystać trawy ozdobne, które po zasuszeniu zachowują swoją naturalną formę i dodają lekkości kompozycjom.

Kreatywne techniki tworzenia kompozycji z zasuszonych roślin

Oto sprawdzone sposoby na przygotowanie efektownych dekoracji okiennych:

  1. Wykorzystanie metalowych obręczy i żyłki do podwieszania
  2. Łączenie kwiatów z naturalnymi gałęziami
  3. Tworzenie wielopoziomowych instalacji z wykorzystaniem makramy

Proces tworzenia dekoracji rozpoczyna się od właściwego przygotowania materiałów – kwiaty należy suszyć w przewiewnym, zacienionym miejscu przez około 2-3 tygodnie (zależnie ich rodzaju i wielkości). Profesjonalna konserwacja zasuszonych roślin wymaga zastosowania specjalnych utrwalaczy lub lakierów (dostępnych w sklepach florystycznych). Czy musimy zainwestować w takie preparaty? Tak, ponieważ przedłużają one żywotność kompozycji nawet o parę lat. Jak zabezpieczyć dekoracje przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych?

Nowatorskie rozwiązania dla nietypowych przestrzeni

Wiszące instalacje z suszonych kwiatów mogą przybierać najróżniejsze formy: od prostych wianków po skomplikowane, wieloelementowe kompozycje. „Podstawą sukcesu jest odpowiednie dobranie różnych tekstur i kolorów”.

 

Szczególnie efektownie prezentują się aranżacje łączące różne odcienie tego samego koloru (tzw. monochromatyczne) lub kontrastujące ze sobą barwy. Do najbardziej wytrzymałych kwiatów nadających się do takich dekoracji należą: immortelle, słomianki i zatrwiany.

Można eksperymentować z różnymi technikami mocowania: od tradycyjnych drucików florystycznych po nowoczesne rozwiązania z wykorzystaniem przezroczystych żyłek i specjalnych klipsów (dzięki którym kompozycje wydają się „lewitować” w przestrzeni).

Jesienne witraże z suszonych kwiatów – ozdoby okienne w szyku vintage

Suszone kompozycje kwiatowe przy oknach stanowią ciekawy element dekoracyjny, który doskonale współgra także z nowoczesnymi tradycyjnym wystrojem wnętrz. Najlepiej sprawdzają się kwiaty polne, które zachowują intensywne kolory nawet po wysuszeniu. Do ciekawych wyborów należą lawenda, słoneczniki, róże oraz wrzosy. Miejcie na uwadze, że suszenie kwiatów powinno odbywać się w zacienionym, przewiewnym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego.

Kompozycje można tworzyć wykorzystując wiklinowe kosze, szklane słoje lub metalowe ramki, które następnie zawiesza się na specjalnych haczykach przy oknach. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie suszonych kwiatów przed wilgocią, która mogłaby spowodować ich zniszczenie. Dla okien od strony południowej należy zachować ostrożność, aby promienie słoneczne nie spowodowały blaknięcia kolorów. Najnowszym trendem jest łączenie suszonych kwiatów z elementami świetlnymi, jak małe lampki LED, co tworzy magiczny nastrój wieczorową porą. Można także eksperymentować z różnymi wysokościami i układami kompozycji, tworząc dynamiczne aranżacje. Suszone kwiaty można także wykorzystać do stworzenia naturalnych zasłon lub dekoracyjnych girland, które będą piękną ozdobą, a także pożytecznym elementem chroniącym przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Aromatyczny design okienny – naturalne wianki, które przeganiają nudę

Dekoracyjne wianki z suszonych ziół jest to ozdoba, a także naturalny sposób na wprowadzenie pozytywnej energii do wnętrza. Własnoręcznie wykonane wianki z lawendy, szałwii, rozmarynu czy tymianku mogą stanowić wyjątkowy element dekoracyjny, który jednocześnie wypełni pomieszczenie przyjemnym aromatem. Tradycja zawieszania ziołowych dekoracji w oknach sięga czasów średniowiecza, gdy wierzono w ich ochronne właściwości.

  • Zioła najlepiej suszyć w ciemnym, przewiewnym miejscu
  • Podstawę wianka można wykonać z wikliny lub drutu
  • Do dekoracji warto użyć sezonowych kwiatów
  • Wianek należy chronić przed bezpośrednim słońcem

Proces tworzenia takiej dekoracji wymaga cierpliwości i precyzji, ale efekt końcowy wynagradza włożony wysiłek.

Feng shui ziołowych dekoracji – harmonia natury w twoim oknie

Według zasad feng shui umieszczenie ziołowego wianka w oknie może wpływać na przepływ energii chi w pomieszczeniu. Można spojrzeć na kierunek świata, w którym znajduje się okno, by dobrać odpowiednie zioła. Wschodnie okna najlepiej zdobić wiankami z mięty i bazylii, jednak zachodnie – z lawendy i rumianku. Tak, suszone zioła mogą naturalnie odświeżać powietrze i odpędzać nieprzyjemne zapachy.

Trawy na parapecie – botaniczna symfonia minimalizmu

Kompozycje z traw ozdobnych są świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących nowoczesnej i eleganckiej dekoracji parapetu. Trawy ozdobne, przy swojej lekkości i delikatnym kształtom, wprowadzają do wnętrza element naturalności i spokoju. Najlepiej sprawdzają się gatunki o kaskadowym pokroju, takie jak kostrzewa sina, turzyca japońska czy imperata cylindryczna. Przy tworzeniu aranżacji warto pamiętać o odpowiednim doborze doniczek – najlepiej sprawdzą się te w neutralnych kolorach, wykonane z betonu, ceramiki lub metalu. Podstawowym aspektem jest zapewnienie trawom dobrego podłoża i nawodnienia. Doniczki muszą mieć otwory drenażowe, a na ich dnie warto umieścić warstwę keramzytu. W okresie wegetacji trawy wymagają częstego podlewania, ale nie znoszą zastoin wody. Do kompozycji można dodać elementy dekoracyjne, jak naturalne kamienie czy szyszki, które podkreślą organiczny charakter aranżacji. Trawy ozdobne najlepiej prezentują się w grupach po 3-5 roślin o różnej wysokości i teksturze. Można także spojrzeć na ekspozycję – większość traw preferuje stanowiska słoneczne lub półcieniste. Pielęgnacja traw na parapecie jest dosyć prosta, wymagają jedynie okresowego przycinania zasychających źdźbeł i wiosennego odmładzania.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz