Nieruchomości remont starego domu

Dlaczego zakup starszego mieszkania może mieć sens?

Inwestycja we własny dom to poważna decyzja życiowa. Wielu inwestorów woli starsze mieszkanie od nowego budownictwa. Jakie mają ku temu powody?

remont mebli w starym domu

Jakie są powody, aby kupić starsze mieszkanie?

Konkretna motywacja do zakupu starszego mieszkania różni się w zależności od konkretnego mieszkania i kupującego. Ale niektóre powody przeważają, jakie to są?

Wartość historyczna / atmosfera domu

Szczególnie w centrach dużych miast znajdują się stare kamienice o specyficznej atmosferze, której nie znajdziemy w nowym budownictwie. Wielu nabywców woli takie domy, bo po prostu lepiej się w nich czują lub bardziej pasują do ich stylu życia – na przykład zamiast hipermodernistycznego wnętrza odnawiają starsze meble i urządzają wnętrze w oryginalnym stylu.

WSKAZÓWKA: Szeroki wybór mebli w wielu stylach wzorniczych można znaleźć na stronie FAVI.pl

Lokalizacja nieruchomości

Dotyczy to zwłaszcza większych miast. Tutaj nie ma miejsca na nowe budynki w atrakcyjnych lokalizacjach, więc starsze domy są jedynym możliwym (nie gorszym) wyborem. Jeżeli naprawdę chcesz mieszkać w mieście, to mieszkanie w centrum ma sens. Wszędzie blisko, rozrywka, mniejsza konieczność dojeżdżania. Są to zalety, których nie oferują przedmieścia.

Niższe całkowite wydatki

Niektóre starsze mieszkania, które są w gorszym stanie, mogą być okazją. W czasach, gdy ceny nieruchomości przez kilka lat z rzędu bardzo znacząco rosły, kupno starszego mieszkania staje się dla niektórych rodzin jedynym sposobem, by pozwolić sobie na własny dom.

Jeśli uda Ci się samodzielnie przeprowadzić przynajmniej część niezbędnego remontu, możesz zaoszczędzić nawet setki tysięcy koron w porównaniu z zakupem mieszkania w nowym budownictwie.

Wiesz, jakich będziesz miał sąsiadów

Nie jest tak, że poznaje się wszystkich sąsiadów w tym samym czasie podczas oglądania mieszkania z agentem nieruchomości. Po stanie domu można jednak rozpoznać, czy sąsiedzi traktują go w sposób odpowiedzialny. Można wręcz powiedzieć, czy zarządzanie domem jest prawidłowe. Jeżeli budynek ma nowe okna, elewację i naprawiony dach, można oczekiwać, że stan domu będzie się poprawiał i w kolejnych latach.

Z drugiej strony, jeśli części wspólne są zaniedbane i nie widać remontów, może to być powód do rozważenia zakupu mieszkania w tym budynku. Nie można myśleć w ten sposób w przypadku nowego budownictwa, ponieważ wszyscy inni będą wprowadzać się razem z tobą, a długoterminowe zarządzanie domem jest jeszcze do wynegocjowania.

Nieruchomość przeszła już próbę czasu

Starsze domy są już zamieszkałe. Przez lata uwidoczniły się braki i jeżeli mieszkańcy odpowiednio o nie dbają (patrz poprzedni punkt), to doprowadzili je do porządku. Dlatego też można oczekiwać, że nie napotkamy żadnych większych niedogodności ani wad konstrukcyjnych.

Z kolei nowe budynki, nad którymi deweloper właśnie zakończył prace, to trochę taki królik w worku. Cały budynek lśni nowością, ale co jeśli za 10 czy 15 lat okaże się, że projektant nie doszacował pewnych rzeczy lub że materiał ulega degradacji szybciej niż zakładano? W takich przypadkach, Ty i inni mieszkańcy możecie być zmuszeni do wielu wymagających psychicznie i finansowo interwencji budowlanych, aby przywrócić wszystko do porządku.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz