Budowa własnego domu to proces niezwykle kosztowny, w trakcie którego musimy się przygotować na wiele pracy i wydatków. Jeśli chcemy, by przebiegł jak najbardziej sprawnie, nie obędzie się bez dbania o najmniejsze detale. Jakich błędów powinniśmy się wystrzegać w trakcie budowy własnego domu? Odpowiadamy.
Budowa domu — system gospodarczy, czy kontraktowy – 2 błędy
Pierwszy błąd możemy popełnić już na etapie decydowania się na to, w jaki sposób wybudujemy dom. Do wyboru mamy system gospodarczy oraz kontraktowy. Pierwszy zakłada, że to inwestor, czyli my odpowiadamy za zatrudnianie podwykonawców, a także sami zajmujemy się częścią prac. W metodzie kontraktowej cały proces zlecamy firmie wykonawczej.
W obu tych sposobach możemy popełnić spore błędy. W przypadku systemu gospodarczego głównym problemem jest wykonywanie prac budowlanych bez wymaganych umiejętności i doświadczenia. Są zadania, które powinniśmy zlecić fachowcom, by mieć pewność, że budynek będzie bezpieczny i wytrzyma lata bez generalnych remontów.
Stosując system kontraktowym największym błędem, jaki możemy popełnić, jest zatrudnienie niesprawdzonego wykonawcy. Angaż złej firmy jest w stanie wygenerować ogromne opóźnienia, za co zapłacimy, jeśli np. nie uda się wykończyć budynku do stanu surowego zamkniętego przed zimą.
Kolejne błędy dotyczą robót ziemnych
Budowę rozpoczynamy od wykonania prac ziemnych. Na tym etapie największym błędem będzie nieodpowiednie przygotowanie gruntu pod fundamenty. Ziemia musi dawać odpowiednią nośność, dzięki której, gdy postawimy budynek, będzie on stać stabilnie.
O pomyłkę nie jest też trudno w trakcie izolowania fundamentów. Jeśli wybierzemy nieodpowiednią folię lub przerwiemy umieszczoną w niej warstwę izolacyjną, podłoże będzie przekazywać budynkowi zbyt wiele wilgoci.
Błędy, które popełniamy na dalszych etapach stawiania domu
Najgorszą pomyłką w trakcie stawiania domu, jaką możemy popełnić, jest niedopilnowanie czasu schnięcia. Jeśli nie pozostawimy wylewki samopoziomującej, czy stropu na odpowiednio długo, możemy doprowadzić do poważnych uszkodzeń budynku.
Równie fatalnie możemy skończyć, jeśli zastosujemy złą zaprawę murarską. Oszczędzanie na tym elemencie, który tak naprawdę odpowiada za stabilność całej ściany, sprawi, że możemy nawet być zmuszeni do postawienia jej na nowo. Dlatego wybór odpowiedniej zaprawy jest tak istotny.
Błędy przy przygotowaniu do budowy
Kosztownym w skutkach błędem będzie też postawienie na nieodpowiednie narzędzia. Dotyczy to także osprzętu zapewniającego bezpieczeństwo. W przypadku prac na wysokości powinniśmy postawić na wynajem rusztowań. Dzięki nim na placu budowy będziemy bezpieczni w trakcie wykonywania elewacji na wyższych kondygnacjach. Gdy przygotowujemy się do rozpoczęcia budowy, musimy zadbać o to, by używać sprzętu wysokiej jakości. W dostarczeniu takiego pomoże profesjonalna wypożyczalnia narzędzi.
Nie możemy także zapomnieć o doborze odpowiednich materiałów. Na pustakach, czy blokach betonu komórkowego nie możemy oszczędzać. Jeśli postawimy na surowce niskiej jakości, odbije się to na nas poprzez gorszą wytrzymałość budynku, czy też mniejszą skuteczność termoizolacyjną.