ładny dom ubezpieczony

Od czego zależy cena ubezpieczenia domu jednorodzinnego?

Mimo że ubezpieczenie domu jest dobrowolne, zdecydowanie warto je mieć, aby w razie różnego rodzaju szkód dotyczących nieruchomości móc uzyskać odszkodowanie pozwalające na pokrycie strat. Cena takiej polisy bywa różna, dlatego zasadne jest pytanie, od czego zależy jej wartość. Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, zapraszamy do lektury artykułu, w którym opisujemy najważniejsze czynniki kształtujące składkę na ubezpieczenie domu jednorodzinnego.

Zakres ochrony gwarantowanej przez polisę

Jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na wysokość składki dla polisy domu jednorodzinnego, jest jej zakres. Chodzi przede wszystkim o to, czy ubezpieczenie obejmuje wyłącznie elementy konstrukcyjne i tzw. wyposażenie stałe, jak podłogi, schody, gładzie czy szpachle, czy również mienie znajdujące się w środku w pomieszczeniach. Jak można się domyślać, polisa, która zabezpiecza także wyposażenie wewnętrzne, jest droższa. O samych kosztach ubezpieczenia przeczytasz więcej na stronie www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ile-kosztuje-ubezpieczenie-domu-jednorodzinnego.

Wartość nieruchomości i ubezpieczanego mienia

Dość oczywiste jest też to, że składka na ubezpieczenie domu jednorodzinnego podwyższa się wraz ze wzrostem jego wartości. Wynika to z faktu, że ewentualne odszkodowanie dla takiej nieruchomości jest proporcjonalne wobec jej ceny.

Ryzyka, które obejmuje polisa

Każda polisa obejmuje różne ryzyka – im więcej ich jest i im bardziej prawdopodobne są, tym wyższa cena. Nic więc dziwnego, że najdroższe na rynku są ubezpieczenia typu all risks, które zapewniają ochronę przed maksymalnie rozbudowanym katalogiem sytuacji mogących doprowadzić do utraty wartości czy zniszczenia domu.

Powierzchnia użytkowa

Kolejnym czynnikiem kształtującym cenę polisy dla nieruchomości jest jej powierzchnia użytkowa. Tu również sprawa jest prosta i dość intuicyjna, tzn. składka ubezpieczeniowa wzrasta wraz z liczbą metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Lokalizacja

Bardzo istotną zmienną, która może mieć duży wpływ na składkę ubezpieczeniową, jest położenie domu rodzinnego. Chodzi o lokalizację administracyjną, tzn. nieruchomości znajdujące się na terenie największych polskich miast i w okolicach są najdroższe w ubezpieczeniu, podczas gdy znacznie mniej za polisę płacą mieszkańcy małych miasteczek i wsi. Wynika to m.in. z niższego ryzyka kradzieży, włamania czy wandalizmu, które jest znacznie wyższe w dużych miastach.

Liczba kondygnacji

Czy wiesz, że również liczba kondygnacji decyduje o składce ubezpieczeniowej? Otóż cena polisy dla budynków jednokondygnacyjnych jest zwykle wyższa niż dla nieruchomości wyłącznie parterowych. Dlaczego? Można to uzasadnić większym ryzykiem ubezpieczeniowym w razie pożaru.

Istniejące zabezpieczenia przed ewentualnymi szkodami

Jeżeli Twój dom jednorodzinnym jest wyposażony w profesjonalne zabezpieczenia chroniące przed włamaniami, zalaniami czy pożarami, możesz oczekiwać nieco łagodniejszego traktowania niż „zwykli” klienci. W ten sposób obniżasz bowiem ryzyko ubezpieczeniowe, od którego przede wszystkim zależy wysokość składki.

Przebieg historii ubezpieczeniowej

Podobnie jak w przypadku komunikacyjnego OC, dotychczasowy przebieg ubezpieczenia domu jednorodzinnego może mieć wpływ na cenę.

Sposób użytkowania nieruchomości

Czy wiesz, że również to, czy sam mieszkasz w budynku, czy komuś go wynajmujesz, jest czynnikiem kształtującym cenę polisy? Co do zasady droższe w ubezpieczeniu są nieruchomości wynajmowane, w których mieszkają lokatorzy. Jeżeli chcesz kupić polisę dla domu jednorodzinnego, zapraszamy do serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz