certyfikaty ekologiczne na opakowaniach

Certyfikaty ekologiczne na opakowaniach – wyjaśniamy!

Czym jest certyfikat ekologiczny?

Dbałość o środowisko naturalne nie jest już wyłącznie trendem i chwytem marketingowym a bezwzględną koniecznością – i to niemal w każdej branży. Certyfikaty ekologiczne kojarzą się nam przede wszystkim z żywnością, natomiast coraz częściej dotyczą one także innych gałęzi przemysłu. Nic więc dziwnego, że symbole i znaki przyznanej certyfikacji znaleźć można także na opakowaniach. W niniejszym artykule przybliżymy nieco temat certyfikacji opakowań oraz wyjaśniamy, dlaczego eko opakowania to dobry wybór.

Certyfikat ekologiczny to rodzaj znaku jakości, który potwierdza, że produkt spełnia określone standardy środowiskowe. Celem certyfikacji jest zachęcanie producentów do stosowania bardziej przyjaznych środowisku praktyk oraz zwiększenie świadomości konsumentów na temat ekologicznych produktów i ułatwienie im wyboru, dzięki któremu przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego.

Istnieje wiele różnych certyfikatów ekologicznych, w tym certyfikaty europejskie oraz certyfikaty krajowe i międzynarodowe, które wydawane są przez określone podmioty – w Polsce jest to chociażby Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. Każdy z nich ma swoje własne kryteria i standardy, które producenci muszą spełnić, aby uzyskać certyfikat.

Certyfikat ekologiczny może być przyznawany na różne produkty, w tym artykuły gospodarstwa domowego, żywność, odzież, meble czy opakowania. W celu uzyskania certyfikatu, produkt musi spełniać wiele wymagań, dotyczących niemal całej produkcji i poszczególnych jej procesów, takich jak minimalizacja zużycia energii i wody, zmniejszenie emisji szkodliwych substancji, wykorzystywanie surowców odnawialnych, możliwość wtórnego wykorzystania.

Certyfikat ekologiczny dla opakowań – co należy wiedzieć?

„Certyfikaty ekologiczne są szeroko stosowane w różnych sektorach gospodarki. Obejmują one produkty i usługi związane z budownictwem, transportem, rolnictwem, energetyką, ochroną środowiska, produkcją, transportem i handlem. Nie są obce również wszelkiego rodzaju opakowaniom – to gwarancja, że opakowanie jest przyjazne środowisku. Certyfikaty ekologiczne dla opakowań są wyjątkową odpowiedzią na wzrost zanieczyszczenia środowiska i są niezwykle ważne, biorąc pod uwagę skalę ich wykorzystania w niemal wszystkich branżach i dziedzinach życia”. – mówi nam Pan Damian ze Strefy Pakowania 24

Celem stosowania certyfikatów ekologicznych dla opakowań jest zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko, poprawa jakości opakowań oraz wzmocnienie wizerunku producentów. Producenci, którzy posiadają certyfikat ekologiczny, zobowiązani są do stosowania odpowiednich praktyk, takich jak zmniejszenie zużycia materiałów, zmniejszenie zużycia energii i zmniejszenie zanieczyszczeń. Certyfikat ekologiczny dla opakowań może również pomóc w uzyskaniu lepszych wyników w dziedzinie bezpieczeństwa i jakości.

Najważniejsze certyfikaty ekologiczne dla opakowań

Certyfikatów ekologicznych, o które mogą ubiegać się producenci różnego typu opakowań jest naprawdę sporo. Jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli jest zielone drzewo, oznaczające certyfikat FSC CoC (Forest Stewardship Council). Wydawany jest on producentom towaru z drewna i papieru, którzy wykorzystują surowce pozyskiwane z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony,

Oznaczenie kontaktu z żywnością to kolejny, niezwykle ważny znak, występujący w postaci kieliszka i widelca. Oznacza, iż opakowanie nadaje się do przechowywania żywności, w żaden sposób nie działając na nie negatywnie, a więc nie wydziela zapachu, nie zmienia smaku, nie zawiera szkodliwych toksyn. Zasady jego przyznania określone są w rozporządzeniu Komisji Europejskiej, a zasadność jej stosowania jest skrupulatnie badana.

Innym, charakterystycznym dla opakowań ekologicznych znakiem, jest wstęga Mobiusa, oznaczający możliwość wykorzystania opakowania do recyklingu. Ponadto opakowania papierowe i tekturowe znakowane są dodatkowo tak, aby można było z łatwością określić z jakiego surowca wykonane jest opakowanie. Służy do tego charakterystyczny trójkąt ułożony z trzech strzałek, z oznaczeniem PAP pod spodem oraz jedną z liczb wewnątrz trójkąta: PAP 20 – oznaczenie tektury falistej, PAP 21 – oznaczenie tektury innej niż falista, PAP 22 – oznaczenie papieru.

Certyfikaty ekologiczne dla opakowań są ważnym narzędziem zarówno dla producentów, gdyż pomagają w osiągnięciu wyższych standardów jakości, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, jak również dla konsumentów, ponieważ ułatwiają wybór produktów, które są przyjazne naszej planecie.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz