mycie czyszczenie rolet okiennych

Czyszczenie rolet i żaluzji

O tym jak precyzyjnie wyczyścić okna i uporać się z innymi problemami związanymi z porządkiem w naszym domu znajdziemy w sieci mnóstwo porad. Jednakże, aby nasze cztery kąty były perfekcyjnie wysprzątane, powinnyśmy zadbać również o wygląd naszych osłon okiennych. Poniżej kilka porad jak uporać się z czyszczeniem żaluzji okiennych i wewnętrznych rolet.

Coraz częściej tradycyjne zasłony na okna przechodzą do historii. Prawie w każdym domu na stałe zagościły na oknach żaluzję lub rolety. Obecnie na rynku mamy szeroką gamę tego rodzaju produktów. Najpierw swoją popularność zdobyły żaluzję z czasem na rynek weszły rolety i to one dziś królują, jako osłony okienne. Jednak aby ładnie prezentowały się na naszych oknach muszą być przede wszystkim czyste. Jak zatem zadbać o ich dobry wizerunek?

To, czym i w jaki sposób będziemy czyścić nasze osłony okienne w dużej mierze zależy od rodzaju i stopnia zabrudzenia. Uwagę zwrócić musimy również na materiał, z jakiego są wykonane. Aby uporać się tylko z warstwą kurzu na roletach zewnętrznych bądź żaluzjach wystarczy zwyczajne przetarcie ich szmatką.

Najlepiej, żeby była to sucha szmatka, czyszczenie bądź też odkurzanie na sucho daję o wiele lepszy efekt niż na mokro. Ponieważ jeśli przetrzemy kurz mokrą szmatką możemy go tylko niepotrzebnie rozmazać i narobić jeszcze więcej szkód. W przypadku plam musimy sięgnąć już po odpowiednie środki, które uporają się z problemem brudnych rolet i żaluzji.

Niezbędne rzeczy do czyszczenia rolet zewnętrznych i żaluzji

Przed przystąpieniem do czyszczenia naszych osłon okiennych warto zaopatrzyć się w:

  • ściereczki wykonane z bawełny lub flaneli - tego rodzaju materiał sprawdza się najlepiej
  • suchą szmatkę potrzebną do ścierania kurzu
  • zwykłą gąbkę
  • szczoteczkę przeznaczoną do czyszczenia żaluzji
  • specjalną końcówkę do odkurzacza
  • płyn do mycia - najlepiej sprawdzi się tu płyn do naczyń, który bez problemu poradzi sobie z tłustymi plamami
  • środek nabłyszczający- w zależności od tego, z jakiego materiału wykonana jest osłona okienna

Na rynku dostępne są również specjalne przyrządy przeznaczone do czyszczenia żaluzji, jednak bez problemu poradzimy sobie z ich czyszczeniem sięgając po wyżej opisane środki.

Rodzaje żaluzji okiennych i sposoby ich czyszczenia

Żaluzję z aluminium - ten rodzaj żaluzji jest wyjątkowo wrażliwy na wilgoć, gdyż pod jej wpływem może dojść do zmatowienia żaluzji, dlatego najlepiej odkurzyć je specjalną końcówką od odkurzacza lub suchą szmatką, po czym wypolerować szmatką z flaneli.

Czyszczenie Żaluzji wykonanych z PVC oraz rolet zewnętrznych z tworzyw sztucznych

W przypadku rolet i żaluzji z PCV doskonale sprawdzi się zwykły płyn do naczyń zmieszany z letnią wodą. Tak jak w przypadku żaluzji aluminiowych warto najpierw uporać się kurzem, przy tego rodzaju żaluzjach wystarczy ściereczka do kurzu.  Pamiętajmy by czyszcząc żaluzje dokładnie wymyć każde pióro/ listek.  Aby żaluzję się nie mazały trzeba dokładnie wytrzeć je do potocznie mówiąc suchej nitki.

W przypadku uporczywych plam należy zdemontować żaluzję i wyprać je w wannie lub brodziku z użyciem płynu do mycia naczyń i gąbki.  Nie zapominając o dodatkach takich jak np. sznureczki, które możemy uprać w wybielaczu pod warunkiem, że są białe, lub użyć tradycyjnie płynu lub proszku do prania oraz gąbki. Tak dobrze umyte i osuszone żaluzję z powrotem możemy zamontować na oknie.

Czyszczenie żaluzji ze skóry

Czyścimy tylko na sucho, to bardzo ważne w przypadku tego rodzaju materiału, który pod wpływem wilgoci mógłby popękać.  Idealnie sprawdzi się tu specjalna końcówka od odkurzacza zakończona włosiem, którą użyjemy również do żaluzji aluminiowych.

Czyszczenie żaluzji z bambusa

Pędy bambusa mogą być czyszczona na mokro, tak, więc po odkurzeniu spokojnie możemy umyć je na mokro wykorzystując do tego wodę i płyn, po czym dokładnie osuszyć.

Czyszczenie drewnianych żaluzji

- na tego rodzaju żaluzjach często osadza się duża ilość kurzu, która jest widoczna, więc samo przetarcie kurzu na sucho może nie wystarczyć. Chociaż zalecane jest mycie ich na sucho z użyciem środku nabłyszczającego, to możemy użyć również letniej wody dodając do niej płyn do mycia powierzchni drewnianych. Nabłyszczacza używamy na sam koniec, po jego użyciu przecieramy żaluzję suchą, bawełnianą lub flanelową szmatką.

Czyszczenie żaluzji z tkaniny splisowanej ( plisy )

Aby je dokładnie wyczyścić musimy zdjąć je z okna i zamoczyć na 15 minut w kąpieli wodnej w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub płynu do naczyń.  Delikatnie upieramy ręcznie plisy, aby pozbyć się wszystkich zabrudzeń.  Uprane plisy spłukujemy wodą pod prysznicem, po czym składamy i czekamy 12 godzin ,aż wyschną i z powrotem zawieszamy je na okna.

Żaluzje poziome Ventex

Ze względu na tkaninę, z jakiej są wykonane należy czyścic je według zaleceń producenta tylko i wyłącznie na sucho.

Wyżej opisane sposoby czyszczenia naszych dekoracji okiennych z pewnością pomogą uporać się z  ich brudem. Warto jednak dostosować się do tych zaleceń i zwracać szczególną uwagę na materiał z jakiego są wykonane, aby nie doprowadzić do zniszczenia żaluzji.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz