W obecnych czasach, farby strukturalne zyskują coraz szersze uznanie, będąc niezwykle cenione za ich oryginalny wygląd. W niniejszym artykule omówimy wszelkie istotne kwestie na temat najpopularniejszych efektów, rodzajów, kosztów oraz aplikacji farby strukturalnej.
Czym są farby strukturalne?
Farby strukturalne, jak sama nazwa wskazuje, jest to rodzaj farb, tworzący unikalny efekt strukturalny na pomalowanej przy użyciu nich powierzchni. Ściany malowane farbą strukturalną wyróżniają się unikalną trójwymiarowością i porowatością, prezentując się niezwykle nowocześnie oraz oryginalnie, a także z powodzeniem przyciągając uwagę.
Jakie rodzaje farb strukturalnych wyróżniamy?
Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rodzajów farb strukturalnych zaliczamy:
- akrylowe
- lateksowe
- poliooctanowowinylowo-lateksowe
Jakie efekty oferują farby strukturalne?
W przypadku większości farb strukturalnych, możemy spodziewać się trójwymiarowych efektów w postaci betonu, piasku czy rdzy, a nawet śniegu, pereł lub brokatu. Na uwagę zasługuje również farba strukturalna raufaza (z drewnianymi drobinakmi) oraz pergamin.
Werniks i trawertyn, czyli najpopularniejsze efekty farb strukturalnych
Farby strukturalne oferują możliwość stworzenia efektu zwanego werniksem, charakteryzującego się surowością i minimalizmem. Sprawdzi się on pierwszorzędnie w przypadku wnętrz, urządzonych w stylu nowoczesnym, industrialnym lub skandynawskim. Trawertyn z kolei, swoją strukturą przypomina naturalny kamień, odznaczając się licznymi porami oraz wyraźnymi wgłębieniami. Będzie doskonale współgrać ze stylistyką pomieszczeń loftowych i nowoczesnych.
Ile kosztuje farba strukturalna?
Koszty farb strukturalnych wahają się w granicach od 65 do maksymalnie 130 złotych za iltr. Ostateczna wycena zależy między innymi od danego producenta, jakości, a także oferowanego efektu wizualnego. Indywidualnie, należy uwzględnić również aspekt, jakim jest cena za robociznę farby strukturalnej, wynosząca od około 35 złotych za metr kwadratowy.