gniazda schuko

Gniazdo Schuko czy z bolcem, czyli jakie uziemienie wybrać

Na polskim rynku od kilkudziesięciu lat znaleźć można – oprócz tradycyjnych, uziemionych za pomocą metalowego bolca gniazdek francuskich – gniazdka z uziemieniem typu Schuko. Jest to rozwiązanie powszechnie występujące w wielu państwach zachodniej Europy i państwach azjatyckich. Sprawdź, na który typ uziemienia instalacji elektrycznej warto się zdecydować?

Jakie uziemienie wybrać – gniazdo Schuko czy z bolcem?

Oba gniazda elektryczne oraz przedłużacze stosujące rozwiązanie Schuko i przedłużacze z gniazdami z bolcem posiadają dokładnie takie same parametry elektryczne. Oba też wypełniają normy europejskie w zakresie funkcjonalności, parametrów technicznych i bezpieczeństwa. Nie ma więc żadnych technicznych czy pranych ograniczeń, które uniemożliwiałyby wykonanie instalacji elektrycznej z użyciem gniazd Schuko. Niemniej jednak stosowanie w Polsce gniazd typu Schuko może być ryzykowne. Nie wszystkie bowiem urządzenia posiadają w standardzie wtyczki dostosowane do gniazd elektrycznych Schuko.

Można je znaleźć jedynie w części markowych większych urządzeń elektrycznych, trudno ich szukać w mniejszych sprzętach elektrycznych, jak lampki czy blendery. Również urządzenie polskich producentów w większości przypadków stosują wyczki dostosowane do gniazd francuskich (gniazdek z bolcem).

Gniazda elektryczne z bolcem

Gniazda elektryczne francuskie – gniazdka typu E, cechujące się obecnością jednego bolca podłączonego do przewodu uziemiającego (PE) i dwóch, mieszczących się poniżej niego dwóch otworów zasilających – z fazą i neutralnego. Do współpracy z gniazdami elektrycznymi z bolcem dostosowane są:

  • wtyczki standardowe typu C, pozbawione uziemienia, w wersji wąskiej (które wytrzymują obciążenie maksymalne 2,5 A) oraz szerokiej (dostosowanej do maksymalnego obciążenia oferowanego przez gniazda francuskie – 16 A). i
  • wtyczki typu E bez uziemienia i z uziemieniem.

Będące standardowym wykończeniem instalacji elektrycznych w Polsce, Francji, w Czechach czy na Słowacji gniazda elektryczne z bolcem nie będą współpracowały z wtyczkami nieposiadającymi otworu na bolec.

Gniazda elektryczne typu Schoko

Pracujące również z obciążeniem maksymalnym 16 A gniazda elektryczne typu Schoko, zwane gniazdami niemieckimi, różnią się od gniazd francuskich swoją budową – z tej przyczyny nie współpracują z wtyczkami nie posiadającymi bocznych zagłębień. Tak jak gniazda z bolcem dysponują dwoma otworami – fazowym i neutralnym, jednakże ich uziemienie w postaci dwóch sprężynujących blaszek, znajduje się po obu przeciwległych bokach kontaktu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma znaczenia, w która stronę wkładana jest wtyczka. Gniazda elektryczne typu Schoko obsługują wtyczki typu C oraz wtyczki posiadające boczne zagłębienia dostosowane do uziemienia niemieckiego.

Montaż gniazda elektrycznego z uziemieniem

Przyłączenie gniazda dowolnego typu wymaga uprzedniego przygotowania i zabezpieczenia – warto wyposażyć się w okulary robocze i rękawice. Do wybranego miejsca wykuwamy bruzdę na kable, a w miejscu planowanego gniazda – otwór na puszkę. Wyłączamy prąd w instalacji, na której będziemy pracowali. Przeciągamy kable wzdłuż bruzdy, montując je na specjalnych uchwytach montażowych, mniej więcej co 50 cm. Pozostawiamy kilkunastocentymetrowy nadmiar kabla i ściągamy z niego izolację na długości 2-3 cm. Przez otwory w puszce wpuszczamy kable i montujemy puszkę w przygotowanym pod nią otworze. Montujemy kable w gniazdku – uziemienie do bolca lub blaszek, natomiast pozostałe dwa kable – do wtyków. Dokładnie przykręcamy. Podłączone gniazdo wkładamy do puszki. Wykonujemy niezbędne prace wykończeniowe.

Pomimo wielu zalet, jakie niewątpliwie posiadają gniazda elektryczne typu Schoko nie będą współpracowały z większością wtyczek stosowanych w urządzeniach produkowanych na rynek polski. Dlatego w warunkach polskich najlepszym rozwiązaniem jest wykończenie instalacji z pomocą gniazd elektrycznych z bolcem.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz