montaż dachu solarnego

Ile kosztuje dach solarny? Porównanie cen i korzyści

Porównując ceny i zalety różnych rozwiązań z zakresu wykorzystywania energii słonecznej, warto zwrócić szczególną uwagę na coś, co określa się dziś mianem przyszłości fotowoltaiki, a mianowicie – dachy solarne…

Kilka faktów i statystyk dla ciekawych tego, ile kosztuje dach solarny…

W 2021 roku średni koszt wykonania tradycyjnego pokrycia dachowego wynosił mniej więcej 180 złotych za metr kwadratowy dachu. W przypadku poszycia wzbogaconego o panele fotowoltaiczne, cena za metr kwadratowy dachu rosła do 700 złotych.

Dziś, w 2023 roku przyjmuje się, że koszt dachu wynosi od 200 do 300 złotych za metr kwadratowy jego powierzchni. Przy czym mówimy tu o podstawowym wykończeniu wraz z ociepleniem. Natomiast instalacja zintegrowana z domem w postaci dachówek solarnych to koszt mniej więcej 20-40 tysięcy złotych za technologię o mocy 4-5 kWp. Na ostateczną cenę wpływ ma oczywiście wiele czynników, na przykład rodzaj zastosowanego systemu.

Z powyższych porównań łatwo jednak wyciągnąć pewne wnioski. To ile kosztuje dach solarny,  można zresztą łatwo sprawdzić. Wystarczy zwrócić się do firmy, która projektami i instalacją wspomnianych systemów zajmuje się na co dzień. I mimo, że cena ta jest wyższa niż w przypadku klasycznego pokrycia, jest porównywalna do ceny odnoszącej się do metra kwadratowego dachu wraz z panelami.

Wchodząc na stronę internetową firmy oferującej w Polsce dachy solarne, można złożyć prośbę o wycenę własnego projektu. My Roof, czyli pierwszą, rodzimą markę, która zaoferowała dachówki solarne, znajdziesz pod adresem – https://www.myroof.pl/

Zalety dachów solarnych – dlaczego warto zainteresować się nowoczesną technologią?

Przejdźmy jednak do korzyści i zalet nowoczesnego rozwiązania w postaci dachów solarnych. Te na ogół są bowiem na tyle przekonujące, że klienci początkowo wahający się z powodu wysokich kosztów, finalnie decydują się na założenie instalacji.

Dach zintegrowany z systemem solarnym to przede wszystkim wyraz troski o środowisko naturalne. Korzystając ze źródeł energii odnawialnej, w tym przypadku z energii słonecznej – zyskujesz jednak i Ty. Nowoczesna technologia tego typu zapewnia Ci dostęp do darmowej energii elektrycznej. Jej nadmiar przesyłany do publicznej sieci, możesz wykorzystać w chłodniejsze i pochmurne dni, tygodnie czy nawet miesiące.

Wymienione korzyści wynikające z użytkowania fotowoltaiki odnoszą się zarówno do paneli, jak i innowacyjnych dachówek solarnych. Trzeba jednak podkreślić, że te drugie z racji łączenia dwóch funkcji są w stanie wygenerować o wiele większe zasoby energii. Panele, które są dość dużym obciążeniem dla już istniejącego dachu, zazwyczaj mają mniejszą powierzchnię, a co za tym idzie – mniejsze możliwości prądotwórcze.

Estetyka to już ostatnia kwestia, na którą warto zwrócić uwagę. Dachy solarne są nieporównywalnie efektowniejsze od paneli. Tworzą designerskie, nowoczesne wykończenia. Na dachu wyglądają niczym szklana powłoka, oryginalna i robiąca niemałe wrażenie.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz