narożnik sofy w domu

Jak wybrać perfekcyjną sofę?

Aby jak najdłużej cieszy się sofą, która wyglądać będzie jak nowa, musisz wybrać odpowiednią tkaninę. Dla każdego domu zupełnie inne tkanina okaże się tą odpowiednią. Jeśli w domu są małe dzieci (takie, które lubią używać flamastrów po każdej powierzchni, a gdy jedzą wszystko ląduje wokół ich buzi i nich samych) lub zwierzęta (drapiące meble i pozostawiające sierść oraz różne zapachy na ich powierzchni), lepiej wybrać bardziej trwały i łatwy do czyszczenia materiał.

Zakup takiego mebla wypoczynkowego jak sofa to znacząca inwestycja, dlatego warto poświęcić mu trochę więcej czasu niż innym elementom wyposażenia wnętrza. Preferencje stylistyczne to z pewnością sprawa indywidualna i bierzesz po prostu to, co najbardziej Ci się podoba, ale przy wyborze wysokiej jakości sofy istnieją pewne obiektywne kryteria, którymi warto kierować się podczas zakupów.

Aby jak najdłużej cieszy się sofą, która wyglądać będzie jak nowa, musisz wybrać odpowiednią tkaninę. Dla każdego domu zupełnie inne tkanina okaże się tą odpowiednią. Jeśli w domu są małe dzieci (takie, które lubią używać flamastrów po każdej powierzchni, a gdy jedzą wszystko ląduje wokół ich buzi i nich samych) lub zwierzęta (drapiące meble i pozostawiające sierść oraz różne zapachy na ich powierzchni), lepiej wybrać bardziej trwały i łatwy do czyszczenia materiał.

Sofy obite tkaninami o wysokiej konserwacji, takich jak na przykład jedwab nie sprawdzą się w domach z dziećmi czy zwierzętami. Tego typu materiały będą najlepsze dla tych miejsc, które są raczej używane rzadko (na pokaz). Mikrofibry są natomiast przydatne w miejscach wyjątkowo intensywnego użytkowania, a do tego wyglądają atrakcyjnie i są łatwe do czyszczenia – idealne obicie dla dzieci lub zwierząt domowych. Za to tak zwane tkaniny teksturowane zużywają się mniej niż gładkie, natomiast skóra będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na długowieczności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sofy?

Tapicerka i poduszki mogą być wymienione w każdym momencie, z różnych względów, na przykład, gdy się zestarzeją i zużyją. Niestety, nie można uznać, że sofa jest dobra, jeśli nie ma solidnej, jakościowej ramy wewnętrznej. To filar całego mebla. Dlatego swoje zakupy rozpocznij od dokładnego przyjrzenia się ramie. Tańsze sofy mogą posiadać ramę wykonaną z płyty wiórowej, plastiku lub metalu, ale dobrej jakości mebel z pewnością będzie miał ramę z litego drewna twardego – najlepiej „suszonego” drewna z dębu, buku lub jesionu. To najtrwalsze rodzaje drewna. Sosnowe wersje są ekonomiczne, ale niestety często zaczynają się wypaczać i chwiać w ciągu pięciu lat lub tak, także nie warto w nie inwestować.

Wybierz rozmiar sofy, który najlepiej służyć będzie Twoim potrzebom podczas: rozrywki, relaksu, czytanie, drzemania czy spotkań z przyjaciółmi. Siedzenia w sofie powinny być wygodne dla wszystkich członków rodziny, a sama sofa powinna być wystarczająco dużą, aby pomieścić wszystkich – zarówno podczas wieczornych seansów telewizyjnych w gronie najbliższych, jak i podczas większych uroczystości, na które zaproszeni będą goście.

Rozważ większą sofę lub sparuj swoją kanapę z dopasowanymi stylistycznie fotelami lub dodatkowym siedzeniem, jeśli często zapraszasz gości. Złota zasada aranżacji wnętrz mówi, że żadna sofa nie powinna wypełniać całej ściany, pod którą jest postawiona. Ponadto,  powinna mieć swobodne, luźne miejsce po każdej swojej stronie.

Ważną kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej sofy jest głębokość jej siedzisk. Wybierz głębokie lub płytkie siedzenia, w zależności od Twojego wzrostu. Jeśli kupujesz sofę z leżanką, upewnij się, że jest ona wygodna we wszystkich pozycjach, jakie mogą przyjmować członkowie Twojej rodziny. Pamiętaj, że oparcie kanapy powinno odpowiednio podpierać plecy siedzącego, gdy jego stopy są płasko położone na podłodze, a grzbiety kolan znajdują się nieznacznie przed dolną poduszką siedziska. Jeśli Twoi domownicy lubią drzemać na sofie, przed jej zakupem warto położyć się na niej i sprawdzić, czy jest wystarczająco długa, aby wygodnie drzemać.

O czym należy pamiętać?

Szukając nowej sofy rozważ swoją obecną lub te, których używałeś w przeszłości i pomyśl nad tym, co (jeśli w ogóle cokolwiek) chciałbyś do niej dodać lub w niej zmienić. Pamiętaj, że możliwości jest naprawdę wiele. Obecnie dostępne sofy mogą mieć nawet uchwyty na kubki, odchylane siedzenia, wbudowane łóżka, wymienne pokrywy, wbudowane przechowywanie i inne funkcje, aby dopasować się do potrzeb kupujących i dodać większe możliwości personalizacji.

Niektóre modele mają wbudowane chłodziarki i wtyczki do ładowania urządzeń. Są półelektryczne  i wielofunkcyjne. Wiedząc, czego najbardziej potrzebujesz i na czym najbardziej Ci będzie zależeć możesz szybciej znaleźć taką wersję sofy, która będzie tą wymarzoną i idealną.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz