odlegly widok mezczyzna w garniturze i zlota raczka w pomaranczowym ubraniu ochronnym pracuja na budowie

Jakie okna zamontować do hali stalowej?

Hale stalowe cieszą się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Ze względu na swoją konstrukcję można je wykorzystywać w praktycznie wszystkich gałęziach przemysłu. Hale stalowe znajdują zastosowanie w przemyśle i rolnictwie, a także branży usługowej i rekreacyjno-sportowej. Wśród niezbędnych elementów tego typu obiektów są okna. Jakie z nich najlepiej wybrać? Zapraszamy do lektury!

Okna w halach stalowych — co warto wiedzieć?

Hale stalowe to przede wszystkim ogromne korzyści użytkowe. Tego typu rozwiązania cechują się szybkością budowy, niskimi kosztami inwestycyjnymi, walorami estetycznymi, łatwą rozbudową i możliwością personalizacji zgodnie z potrzebami inwestora. Jest to obecnie znacznie lepsza i tańsza propozycja w porównaniu do tradycyjnych hal murowanych. Warto też pamiętać, że hale stalowe można wznosić przez cały rok i to niezależnie od warunków pogodowych.

Kluczowy jest tutaj wybór odpowiednich okien. To właśnie one w znaczący sposób pozwolą zredukować koszty sztucznego oświetlenia, wpuszczając światło słoneczne do wnętrza hali. Właściwie oświetlenie ma wpływ na samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników, a niektórych przypadkach także na jakość przechowywanych w halach produktów.

Budowa hali stalowej to proces wieloetapowy. Po fazie projektowej należy przygotować tzw. prefabrykaty poszczególnych elementów, a następnie je przetransportować na miejsce budowy i zamontować. W kolejnych etapach osadza się również okna, które odgrywają olbrzymią rolę w funkcjonalności całego obiektu. Ważny jest zatem nie tylko rodzaj okien, ale również ich rozmieszczenie.

Jakie kryteria muszą spełniać okna w hali stalowej?

Rodzaje okien w halach stalowych będą się od siebie różnić w zależności od typu obiektu. Najważniejsze jest tutaj doprowadzenie naturalnego światła, które obniża koszty utrzymania hali i wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników. Mowa tutaj zarówno o halach produkcyjnych i przemysłowych, jak i magazynach. Odpowiednie oświetlenie jest też niezbędne do wykonywania codziennej pracy, takiej jak np. transport magazynowanego towaru. Okna powinny być też montowane w halach rolniczych.

Podstawowym kryterium, jakie muszą spełniać okna w hali stalowej, jest energooszczędność. Dlatego też zaleca się wybór okien, które zapewnią prawidłową izolacyjność cieplną. Jest ona uzależniona zarówno od zastosowanych materiałów, jak i ich grubości oraz sposobu montażu.

Bardzo ważnym czynnikiem jest też bezpieczeństwo. Okna mają zabezpieczać obiket przed włamaniem, dlatego też w wielu przypadkach montuje się specjalne szyby antywłamaniowe. Na takie rozwiązanie decydują się inwestorzy, którzy przechowują w halach cenny sprzęt i maszyny lub duże ilości towarów.

To jednak nie wszystko. Wybór okien determinuje też odpowiednia akustyka. W zależności od modelu okna możliwe skuteczniejsze tłumienie hałasów z zewnątrz, co przede wszystkim ma podnieść komfort i wygodę pracy osób, które pracują wewnątrz obiektu. Z drugiej strony, okna mogą też tłumić głośne dźwięki, które wydobywają się np. z przestrzeni produkcyjnych.

Jakie konkretnie okna wybrać?

Okna do hali stalowej wybieramy według materiałów i sposobu rozmieszczenia. Najczęściej wybierane są okna plastikowe i aluminiowe, które łatwo dostosować pod względem kształtu i rozmiaru. Mowa tutaj zazwyczaj o tzw. oknach ściennych.

Alternatywą mogą być okna dachowe, które montuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwość montażu tradycyjnych okien ściennych. Okna dachowe pozwalają wykorzystać więcej przestrzeni. Popularnym rozwiązaniem są tutaj okna łukowe, które redukują zbieranie się na powierzchni wody i śniegu, dzięki czemu konstrukcja nie ulega dodatkowemu obciążeniu.

Wybór okien musi mieć miejsce już na etapie projektowania hali stalowej. Należy wziąć wówczas pod uwagę rodzaj przestrzeni i to, w jaki sposób będzie ona zagospodarowana. Warto zatem poprosić o pomoc wyspecjalizowaną firmę, która zaprezentuje wachlarz możliwości i dostosuje wybór okien do potrzeb inwestora.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://www.borga.pl/hale-stalowe/

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz