odkurz dobrze z roletowo

Odkurzacz – na jaki model się zdecydować?

Trudno dziś wyobrazić sobie wyposażenie domu bez funkcjonalnego odkurzacza. Jest to jedno z podstawowych urządzeń, które zapewniają utrzymanie porządku i czystości. Odkurzacze to sprzęt na lata, a zatem wybór odpowiedniego urządzenia musi być poprzedzony skrupulatną analizą potrzeb rodziny. Czy będzie to odkurzacz ręczny, tradycyjny z workiem, bezworkowy, a może odkurzacz automatyczny? Jeśli wciąż się wahasz – zerknij do naszego artykułu, w którym przybliżamy poszczególne rodzaje odkurzaczy.

Odkurzacze – rodzaje i typy

Rynek sprzętów RTV i AGD jest dziś niezwykle obszerny. Producenci mają do zaoferowania wiele różnorodnych sprzętów. Jest to dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że każdy może wybrać dla siebie optymalne urządzenie. A zatem: na jakie odkurzacze można się obecnie zdecydować?

  • Odkurzacze workowe
  • Odkurzacze bezworkowe
  • Wielofunkcyjne (piorące i myjące podłogę)
  • Ręczne
  • Centralne
  • Automatyczne (roboty sprzątające)

Niezwykle popularny jest odkurzacz workowy. Jak sama nazwa wskazuje – wyposażony w worek, gdzie zbierane są zanieczyszczenia. Z pewnością minusem takiego rodzaju odkurzacza jest konieczność regularnego wymieniania worków, a co za tym idzie dokupowania nowych. Alternatywę stanowi zatem odkurzacz bezworkowy, który nie wymaga zastosowania worka, gdyż wyposażony jest w pojemnik, który po prostu wystarczy opróżnić. Wielofunkcyjne odkurzacze przeznaczone są dla dość wymagających użytkowników, którym zależy na sprzęcie zarówno odkurzającym, jak i myjącym podłogę czy piorącym dywany.

Niewielkie ręczne odkurzacze również należą do funkcjonalnych sprzętów; nadają się do niewielkich mieszkań czy kawalerek, gdyż zajmują mało miejsca, są mobilne, lekkie i zawsze pod ręką. Odkurzacze centralne montowane są w domach, by odkurzanie było jeszcze bardziej komfortowe. Główny odkurzacz umieszczony jest wówczas np. w przyziemiu budynku, a rury ze szczotką w poszczególnych pomieszczeniach.

Całość tworzy funkcjonalny system. Rozwiązanie takie pozwala zachować czystość i porządek bez konieczności przenoszenia ciężkiego odkurzacza z pokoju do pokoju i po schodach. Ogromną popularnością w ostatnim czasie cieszą się natomiast odkurzacze automatyczne, czyli innymi słowy – roboty sprzątające. Bazujące na wbudowanym oprogramowaniu urządzenia odkurzają mieszkanie bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji użytkownika.

Można nimi sterować za pomocą aplikacji, tworzą mapy pomieszczenia, potrafią omijać przeszkody, a ponadto wracają do bazy, kiedy wymagają ładowania. Takie rozwiązanie to oszczędność czasu i energii. Nadaje się praktycznie dla każdego; dla osób starszych, które nie mają już siły na dźwiganie tradycyjnego odkurzacza, jak i dla rodzin z małymi dziećmi, gdy sprzątanie wydaje się „syzyfową pracą”. Wszystkie rodzaje odkurzaczy znajdziesz tutaj: https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze/f/samsung.html.

Odkurzacz ręczny czy automatyczny?

Tak jedno, jak i drugie rozwiązanie może okazać się strzałem w dziesiątkę. Wszystko zależy od potrzeb rodziny i osobistych preferencji. Ciężkie nieporęczne odkurzacze to relikt przeszłości. Odkurzacze ręczne cechują się dziś nowoczesnym designem i stosunkowo lekką obudową. Wyposażone są w wiele udogodnień, jak na przykład: rura teleskopowa, szczotka szczelinowa, ssawka szczelinowa krótka, regulacja mocy ssania, ssawki do prania, mała ssawka do prania dywanów i zbierania wody, duże ssawki, dysza szczotkowa, ssawka podłogowa, szczotka płaska, szczotka okrągła, szczotka uniwersalna, szczotka tapicerska, szczotka samochodowa, ssawka flex, szczotka wielofunkcyjna i wiele innych.

Zawsze warto zapoznać się ze specyfikacją danego urządzenia, by dokonać optymalnego wyboru. Niekiedy można także dokupić rozmaite dodatki, służące do bardziej profesjonalnego czyszczenia. Jak zatem widać – odkurzacz ręczny daje naprawdę wiele możliwości, jeśli chodzi o funkcje i dodatkowe ssawki czy szczotki. Podczas zakupu warto także zwracać uwagę na moc silnika. Niemniej wielu fanów ma także odkurzacz automatyczny.

To świetna opcja, jeśli zależy ci na regularnym odkurzaniu bez żadnego wysiłku. Jak sama nazwa wskazuje – odkurzacz ten porusza się po mieszkaniu samodzielnie, sterowany na przykład za pomocą aplikacji w smartfonie. Wbudowany program pozwala mu odkurzać dokładnie, docierając do różnych zakątków pokoju i omijając przeszkody. Za czynność odkurzania odpowiadają zamontowane w jego „podwoziu” szczotki. To naprawdę inteligentne urządzenie, niezwykle przydatne osobom starszym czy rodzinom z dziećmi lub zwierzętami. W przypadku tych ostatnich dobrze jest zaopatrzyć się w szczotkę do usuwania sierści zwierząt z tapicerki, jeśli zdecydujesz się na odkurzacz ręczny.

Odkurzacze bezworkowe czy workowe?

Podczas zakupu odkurzacza z pewnością warto zwrócić uwagę na pojemność worka, pojemnika. Większe rozmiary pozwalają na wielokrotne odkurzanie bez konieczności każdorazowego opróżniania pojemnika czy też wymiany worka. Niektóre worki są na tyle duże, że spokojnie wystarczą nawet na wiele tygodni. Jednakże: na którą opcję się zdecydować? Nie ma jednej słusznej odpowiedzi. Jak już wspominaliśmy – odkurzacz bezworkowy wystarczy opróżnić, natomiast tradycyjny wymaga dokupowania worków. Decyzja należy zatem do ciebie. Warto jednak wspomnieć, że odkurzacze bezworkowe generują większy hałas.

Co wybrać do podłóg twardych?

Jeśli w twoim mieszkaniu przeważają powierzchnie twarde, ale i delikatne, to wybierz odkurzacz ze szczotką do delikatnych powierzchni Easy brush. Wiele urządzeń zapewnia jednocześnie mycie i suszenie powierzchni twardych. Nie będą ci natomiast potrzebne żadne końcówki do dywanów. Brak dywanów oznacza z reguły obecność alergika w domu bądź po prostu niechęć do kurzu. Tym samym lepiej zdecydować się wówczas na odkurzacz bezworkowy. Dostępne są również urządzenia, które posiadają wbudowany odświeżacz powietrza.

Co jest lepsze do odkurzania wykładzin i dywanów?

Do odkurzania wykładzin oraz dywanów przydadzą się takie dodatkowe akcesoria do odkurzacza jak na przykład ssawka dywanowa, ssawka do czyszczenia na mokro dywanów. Świetnie sprawdzi się funkcja prania, gdyż dywany należy od czasu do czasu wyprać.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz