lampa krzeslo

Oświetlenie do nowego mieszkania – jakie lampy wybrać?

Gdy młodzi ludzie decydują się na zakup własnego mieszkania, robią wszystko, by ich nowe gniazdko perfekcyjnie wpisywało się w ich potrzeby i oczekiwania. Znaczenie ma absolutnie każdy szczegół, dlatego niczego nie wybierają pochopnie. Okazuje się, że istotne dla ostatecznego efektu jest prawidłowo dobrane oświetlenie – to ono odpowiada za funkcjonalność pomieszczeń i panujący we wnętrzu klimat.

Nowoczesne lampy do mieszkania mają niezwykle ważne zadania. Muszą sprawiać, że przestrzeń jest funkcjonalna, a poruszanie po niej bezpieczne. W dużej mierze to właśnie oświetlenie odpowiada za budowanie klimatu i tworzenie estetyki wnętrza. Nie mamy więc wątpliwości, że niezwykle ważne jest jego prawidłowe dobranie.

W twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć głównych źródeł światła – w tej roli sprawdzają się lampy wiszące, lampy przysufitowe, spoty i reflektory. Jednocześnie ważne jest budowanie atmosfery za pomocą dodatkowych lamp podłogowych czy ściennych.

nowoczesne lampy

Lampy wiszące i przysufitowe – główne oświetlenie mieszkania

Główne źródło światła musi pojawić się w każdym pomieszczeniu twojego mieszkania. W zależności jednak od jego przeznaczenia oraz wymiarów i projektu, w tej roli mogą sprawdzić się różne rodzaje oświetlenia. Z czego warto wybierać? Podpowiadamy, które nowoczesne lampy ze sklepu Artera mogą sprawdzić się u ciebie.

  • Lampy wiszące to świetny sposób, by dodać wnętrzu „tego czegoś”. Mogą stać się punktem centralnym pokoju, przyciągającym wzrok i podkreślającym styl, w jakim urządzone jest mieszkanie. Niebanalny design lampy może stać się tematem rozmów podczas spotkań z przyjaciółmi.
  • Umożliwiają kreatywne zabawy z oświetleniem. Można je zawiesić na różnych wysokościach, tworząc ciekawe aranżacje świetlne, które wpływają na atmosferę i nastrój w pomieszczeniu. To świetny sposób, by dodać wnętrzu dynamiki.
  • Są niezwykle przydatne. Oprócz swoich walorów estetycznych, lampy wiszące świetnie sprawdzają się w roli oświetlenia punktowego. Nad stołem w jadalni, nad wyspą kuchenną czy w kąciku do czytania – tam, gdzie potrzebujemy więcej światła, lampy wiszące są idealnym rozwiązaniem.

W większości pomieszczeń prawdopodobnie będziesz mógł zdecydować się na klasyczne lampy wiszące. Są funkcjonalne i dostępne w wielu zróżnicowanych wzorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji. W zależności od wybranego modelu, mogą stanowić subtelne jej dopełnienie lub stać się jej centralnym punktem. To ważne, by zamontować je tak, by poruszanie się pod nimi odbywało się w pełni swobodnie. Niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo – właśnie dlatego lampy wiszące warto zamontować głównie w wysokich i przestronnych wnętrzach.

lampa podłogowa

Jakie oświetlenie sprawdzi się w niskich czy niedużych pomieszczeniach, w których standardowe lampy wiszące ograniczą swobodę poruszania się? W przedpokoju czy niedużej kuchni dobrze jest zdecydować się na krótkie lampy przysufitowe. Ich kompaktowe wymiary sprawiają, że nie zajmują zbyt dużo cennej przestrzeni i nie przytłaczają aranżacji. Jednocześnie dają naprawdę sporą ilość światła i nie generują nieprzyjemnego dla oka półcienia.

Należy także podkreślić, że propozycje współczesnych producentów to interesujące projekty o ciekawych kształtach, przygotowane ze zróżnicowanych materiałów.

lampa podłogowa

Ciekawym rozwiązaniem okazują się również spoty i reflektory sufitowe. One również dają dużo światła, a jednocześnie pozwalają na sterowanie kierunkiem jego padania, by w cieniach nie powstawały pomniejszające optycznie przestrzeń cienie. Producenci zadbali nie tylko o ich funkcjonalność, ale także interesujący wygląd, a więc każdy znajdzie model dopasowany do swoich wymagań estetycznych.

Lampy ścienne i lampy podłogowe – oświetlenie dodatkowe

W nowym mieszkaniu nie powinno zabraknąć także dodatkowych źródeł światła. To punkty świetlne, które również przyczyniają się do podniesienia funkcjonalności i poprawy bezpieczeństwa, a ich dodatkowym zadaniem jest budowanie przyjaznej atmosfery i poprawa wyglądu przestrzeni. Co może się sprawdzić?

kinkiety na wysięgniku

  • Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy ścienne. Są estetyczne i sprawnie dzielą pomieszczenia na mniejsze strefy. Mogą podkreślać wybrane fragmenty aranżacji czy sprytnie ukrywać jej mankamenty. Należy jednak mieć na uwadze, że ich montaż wiąże się z poprowadzeniem elektryki i kuciem ścian. Najlepiej więc wykonać go właśnie na etapie wykańczania mieszkania. Kinkiety stosujemy najczęściej w salonie i sypialni.
  • Użytkownicy bardzo często decydują się na lampy stojące. Takie rozwiązanie ma sporo zalet – dzieli przestrzeń na mniejsze strefy, jest mobilne, buduje atmosferę i nie wymaga kucia ścian. Doskonale sprawdza się więc w salonie czy domowym gabinecie.

kinkiety na wysięgniku

A więc co będzie najlepsze?

Materiał, z którego wykonana jest lampa, również ma znaczenie. Metalowe lampy dodadzą wnętrzu nowoczesnego charakteru, szklane – lekkości i elegancji, a te wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno czy rattan, wprowadzą do domu ciepłą, przytulną atmosferę. Lampy wiszące to doskonały sposób, by dodać wnętrzom charakteru i stylu. Są nie tylko praktycznym rozwiązaniem oświetleniowym, ale też ważnym elementem dekoracyjnym. Wybierając lampę, warto pomyśleć o tym, jaki efekt chcemy osiągnąć i jak lampa wpasuje się w całość naszego wnętrza. Niech będzie odzwierciedleniem naszego gustu i osobowości, dodającym pomieszczeniom wyjątkowego uroku.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz