Gdy młodzi ludzie decydują się na zakup własnego mieszkania, robią wszystko, by ich nowe gniazdko perfekcyjnie wpisywało się w ich potrzeby i oczekiwania. Znaczenie ma absolutnie każdy szczegół, dlatego niczego nie wybierają pochopnie. Okazuje się, że istotne dla ostatecznego efektu jest prawidłowo dobrane oświetlenie – to ono odpowiada za funkcjonalność pomieszczeń i panujący we wnętrzu klimat. Jakie lampy do mieszkania warto kupić? Podpowiadamy, na jakie modele dobrze jest postawić.
Nowoczesne lampy do mieszkania mają niezwykle ważne zadania. Muszą sprawiać, że przestrzeń jest funkcjonalna, a poruszanie po niej bezpieczne. W dużej mierze to właśnie oświetlenie odpowiada za budowanie klimatu i tworzenie estetyki wnętrza. Nie mamy więc wątpliwości, że niezwykle ważne jest jego prawidłowe dobranie. W twoim mieszkaniu nie powinno zabraknąć głównych źródeł światła – w tej roli sprawdzają się lampy wiszące, lampy przysufitowe, spoty i reflektory. Jednocześnie ważne jest budowanie atmosfery za pomocą dodatkowych lamp podłogowych czy ściennych.
Lampy wiszące i przysufitowe – główne oświetlenie mieszkania
Główne źródło światła musi pojawić się w każdym pomieszczeniu twojego mieszkania. W zależności jednak od jego przeznaczenia oraz wymiarów i projektu, w tej roli mogą sprawdzić się różne rodzaje oświetlenia. Z czego warto wybierać? Podpowiadamy, które nowoczesne lampy ze sklepu Artera mogą sprawdzić się u ciebie.
W większości pomieszczeń prawdopodobnie będziesz mógł zdecydować się na klasyczne lampy wiszące. Są funkcjonalne i dostępne w wielu zróżnicowanych wzorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do aranżacji. W zależności od wybranego modelu, mogą stanowić subtelne jej dopełnienie lub stać się jej centralnym punktem. To ważne, by zamontować je tak, by poruszanie się pod nimi odbywało się w pełni swobodnie. Niezwykle istotne jest także bezpieczeństwo – właśnie dlatego lampy wiszące warto zamontować głównie w wysokich i przestronnych wnętrzach.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w niskich czy niedużych pomieszczeniach, w których standardowe lampy wiszące ograniczą swobodę poruszania się? W przedpokoju czy niedużej kuchni dobrze jest zdecydować się na krótkie lampy przysufitowe. Ich kompaktowe wymiary sprawiają, że nie zajmują zbyt dużo cennej przestrzeni i nie przytłaczają aranżacji. Jednocześnie dają naprawdę sporą ilość światła i nie generują nieprzyjemnego dla oka półcienia. Należy także podkreślić, że propozycje współczesnych producentów to interesujące projekty o ciekawych kształtach, przygotowane ze zróżnicowanych materiałów.
Ciekawym rozwiązaniem okazują się również spoty i reflektory sufitowe. One również dają dużo światła, a jednocześnie pozwalają na sterowanie kierunkiem jego padania, by w cieniach nie powstawały pomniejszające optycznie przestrzeń cienie. Producenci zadbali nie tylko o ich funkcjonalność, ale także interesujący wygląd, a więc każdy znajdzie model dopasowany do swoich wymagań estetycznych.
Lampy ścienne i lampy podłogowe – oświetlenie dodatkowe
W nowym mieszkaniu nie powinno zabraknąć także dodatkowych źródeł światła. To punkty świetlne, które również przyczyniają się do podniesienia funkcjonalności i poprawy bezpieczeństwa, a ich dodatkowym zadaniem jest budowanie przyjaznej atmosfery i poprawa wyglądu przestrzeni. Co może się sprawdzić?
- Dużym zainteresowaniem cieszą się lampy ścienne. Są estetyczne i sprawnie dzielą pomieszczenia na mniejsze strefy. Mogą podkreślać wybrane fragmenty aranżacji czy sprytnie ukrywać jej mankamenty. Należy jednak mieć na uwadze, że ich montaż wiąże się z poprowadzeniem elektryki i kuciem ścian. Najlepiej więc wykonać go właśnie na etapie wykańczania mieszkania. Kinkiety stosujemy najczęściej w salonie i sypialni.
- Użytkownicy bardzo często decydują się na lampy stojące. Takie rozwiązanie ma sporo zalet – dzieli przestrzeń na mniejsze strefy, jest mobilne, buduje atmosferę i nie wymaga kucia ścian. Doskonale sprawdza się więc w salonie czy domowym gabinecie.