Posiadając własny dom musimy pamiętać o jego właściwym zabezpieczeniu – często bowiem zdarzają się sytuacje, w których wyjeżdżamy i zostawiamy nasz dom bez opieki, nasuwają nam się niejednokrotnie myśli, czy aby na pewno wszystko będzie w porządku. Dlatego warto pomyśleć o korzystnym rozwiązaniu, które skutecznie zwiększy ochronę naszego domu czyli o roletach antywłamaniowych.
Rolety Antywłamaniowe – najważniejsze na parterze
Najwięcej obaw mają posiadacze domów jednorodzinnych oaz mieszkań usytuowanych na parterze. Idealnym pomysłem, by ustrzec się przed włamaniami i kradzieżami jest zamontowanie rolet antywłamaniowych – dzięki nim zapewnimy sobie właściwą ochronę, która pozostawi nasz dom w nienaruszonym stanie.
Rolety antywłamaniowe są rozwiązaniem dyskretnym, praktycznym oraz estetycznym – charakteryzują się nowoczesnymi konstrukcjami, dzięki czemu ich obsługa i użytkowanie są niezwykle proste dla każdego człowieka, a ich niewielkie rozmiary i elegancki wygląd sprawiają, że nie rzucają się w oczy i pasują do elewacji budynku czy naszych okien.
Rolety Antywłamaniowe – Odporność
Możemy spotkać się z podstawowymi, oraz bardziej rozbudowanymi konstrukcjami, które posiadają dodatkowe opcje, na przykład profesjonalne wzmocnienie, które blokuje możliwość odgięcia się oraz wyciągnięcia profili roletowych. Rolety antywłamaniowe posiadają bardzo solidne struktury, które chronią je przed wszelkimi uszkodzeniami podczas uderzenia.
Tego rodzaju sprzęt zrobiony jest z aluminium, dzięki czemu są bardzo lekkie, nie wpłynie na ich kondycję również deszcz, śnieg, mróz, czy promienie słoneczne, są także bardzo łatwe w pielęgnacji. Rolety antywłamaniowe posiadaj również specjalistyczną izolację, która nie tylko chroni przed kradzieżą czy włamaniem, ale również posiada właściwości ochronne, które zapobiegną zbytniemu nasłonecznieniu oraz nagrzaniu pomieszczenia.
Klasy rolet antywłamaniowych
Należy pamiętać, że rolety antywłamaniowe to jedna z odmian rolet zewnętrznych. Wiadomo – ilu producentów, tyle rodzajów rolet antywłamaniowych, warto więc kierować się opiniami fachowców lub użytkowników, by wybrać właściwy produkt dla siebie. Tylko w taki sposób możemy skutecznie ochronić nasz dobytek, dlatego liczą się również nadobowiązkowe funkcje zabezpieczające.
Przykładowo: firma Aluprof posiada w swej ofercie rolety antywłamaniowe, charakteryzujące się III klasą ochrony przeciw włamaniu i posiadające specjalistyczny mechanizm zapadkowy, znajdujący się w dolnej części rolety. Dzięki niemu zamknięta kurtyna nie ma możliwości uniesienia się, co gwarantuje nam jeszcze większe bezpieczeństwo i brak konieczności ciągłego zamartwiania się.
Możemy spotkać się z roletami, które są zwijane do aluminiowej skrzynki
Takie rolety możemy zamontować je nie tylko na ścianie, ale również w ościeży. Jednak wszystkie posiadają niewielkie rozmiary i nowoczesną budowę, przez co są niemal niezauważalne po zamontowaniu ich w odpowiednim miejscu.
Co więcej, dzięki różnym systemom nadstawnym możemy zdecydować jak najlepiej dobrać rolety antywłamaniowe do elewacji bloku lub domu pod względem konstrukcji, koloru oraz wielkości.
Zdecydowałeś się na zakup rolet antywłamaniowych? Świetnie! To na pewno idealne rozwiązanie jeśli chcesz ustrzec się przed niechcianymi spojrzeniami, lustrującymi zawartość mieszkania. To tylko jedna z wielu zalet posiadania rolet. A czy wiesz, o dostępności wielu systemów które mogą zapewnić także bezpieczeństwo na wypadek włamania? Jeśli nie, to artykuł właśnie dla Ciebie!
Systemy blokujące takie jak zasuwki ręczne, automatyczne rygle, zamki baskwilowe bądź kątowniki blokujące mają na celu uniemożliwienie otwarcia rolet od strony zewnętrznej, najprostszymi słowami, wyłamania ich przy użyciu odpowiednich narzędzi i nakładu siły. Poniżej przykłady zabezpieczeń, które instaluje się w różnych typach rolet.
Rolety antywłamaniowe – zasuwki ręczne
Zasuwki ręczne rolety antywłamaniowej, inaczej nazywane także ryglami ręcznymi montuje się w dolnej listwie pancerza po obydwu stronach rolety. Działanie to zabezpiecza przed otwarciem rolety z zewnątrz. Po ręcznym zasunięciu rygli następuje zablokowanie rolet.
Zabezpieczenie w postaci rygli ręcznych znalazło swe zastosowanie w roletach o napędzie sprężynowym czy ręcznym, a także przy roletach o stosunkowo niewielkich wymiarach, gdzie montaż rygli automatycznych jest niemożliwy.
Rolety antywłamaniowe – rygle automatyczne
Opcja zasuwek ręcznych nie sprawdzi się przypadku rolet o napędzie elektrycznym, a więc tu pojawia się możliwość montażu rygli automatycznych. Takie rygle są alternatywą rygli ręcznych. Jeśli chodzi o montaż, przedstawia się to tak samo jak w pierwszym przypadku, po obydwu stronach rolety antywłamaniowej.
Różnią się jednak zasadą działania, bowiem blokada następuje po niewymagającym nakładu siły, automatycznym wsunięciu sworznia rygla w otwory specjalnie wykonane w tym celu w prowadnicach. Odblokowanie, działa analogicznie do blokady. Wraz z ryglami automatycznymi montowane są kątowniki blokujące. Takie rozwiązanie często jest polecane przez fachowców. Kątownik umiejscowiony jest w skrzynce rolety zewnętrzne antywłamaniowe i służy jako element zaporowy. Połączenie tych dwóch systemów blokujących daje gwarantowane bezpieczeństwo.
Alternatywa z kluczykiem, czyli zamek baskwilowy
Jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie rolet. Standardowo takie zamki mocuje się w drugiej od dołu listwie. W tym przypadku istnieje możliwość zamykania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz. Montaż takiego zamka zaleca się w zestawieniu z mechanizmem sprężynowym. Jak to działa? Po przekręceniu kluczyka w zamku z obydwu stron wysuwają się sztaby, które wpadają w otwory prowadnic. Proste, prawda?
Blokada rolet antywłamaniowych
Wieszak blokada LOCK TO PLAY. Ta opcja zabezpieczenia stosowana jest wyłącznie w roletach o napędzie elektrycznym. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo należy zamontować minimum dwa takowe wieszaki. Umiejscawia się je na wale rolety antywłamaniowej za pomocą specjalnych pierścieni. Działają na zasadzie dociśnięcia i późniejszego zablokowania opuszczanego od góry pancerza.
Ostatnim polecanym systemem blokującym jest elektrostoper, który integruje się z systemem alarmowym, jeśli taki system oczywiście posiadamy. Każda niechciana próba podniesienia rolety zewnętrznej antywłamaniowej skutkuje załączeniem się alarmu.
Na co zwracać uwagę wybierając rolety antywłamaniowe?
Decyzja o tym, aby w naszym domu lub mieszkaniu zainstalować rolety antywłamaniowe wydaje się w pełni uzasadniona, trudno bowiem o bardziej niezawodne rozwiązania chroniące naszą własność nie tylko przed złodziejami, ale również przed spojrzeniami ciekawskich sąsiadów oraz hałasem. Czym innym jest jednak uznanie rolet antywłamaniowych za rozwiązania pożądane w naszym domu, a czym innym wybór tych najwłaściwszych.
Jakimi kryteriami powinniśmy zatem kierować się podczas jego dokonywania?
Zdecydowana większość potencjalnych nabywców zwraca uwagę przede wszystkim na cenę propozycji tego typu, nie da się bowiem ukryć, że rolety te nie są jedynymi produktami, które zwiększają poziom bezpieczeństwa naszego domu. Znawcy rynku osłon okiennych przestrzegają jednak przed nadmiernym przywiązaniem do argumentu cenowego zwracając uwagę na to, że w wielu przypadkach niski koszt zakupu rolety rekompensuje ubytki na jej jakości.
Duże znaczenie powinna mieć zatem dla nas również osoba miejscowego producenta osłon okiennych antywłamaniowych, jeżeli bowiem za produkcję zabezpieczeń odpowiada firma szerzej nieznana mamy prawo przypuszczać, że same rolety nie spełnią naszych oczekiwań.
Być może to właśnie ich uwagi przyczynią się do tego, że dokonamy zakupu, którego nie będziemy mogli żałować ignorując propozycje, które w ich przypadku okazały się zawodne.