Wybór odpowiedniego rodzaju rolet do Twojego domu.
Kiedy zdecydujemy się na zamontowanie rolet zewnętrznych w naszym miejscu zamieszkania, dobrze jest poznać kilka rodzajów i wybrać odpowiedni dla siebie. Najpopularniejszymi i najbardziej uniwersalnymi roletami dostępnymi na rynku są rolety typu Standard, które nazywane są również natynkowymi, elewacyjnymi czy adaptacyjnymi. „Jeśli chodzi o ten typ rolet, to skrzynka montowana jest na murze lub we wnęce okiennej, przez co są widoczne na elewacji, stąd często nazywane są właśnie elewacyjnymi.
Wybór rolet w kilku kształtach skrzynek
Te Rolety zewnętrzne występują w kilku kształtach skrzynek: prostokątnej, półokrągłej, ćwierć okrągłej oraz o klapie ściętej pod kątem 45 lub 20 stopni. Pokrywa rewizyjna umieszczona jest z przodu skrzynki rolety. To typ osłon, który znajduje zastosowanie zarówno, w przypadku nowego budownictwa, jak i istniejących już budynków. W ofercie rynkowej dostępne są pancerze z pianką ocieplającą i bez pianki. Jednak najlepiej wybierać takie rolety natynkowe, których pancerz jest dodatkowo wypełniony pianką poliuretanową, ponieważ znacznie zwiększają izolację cieplną budynku.
Rolety zewnętrzne w skrzynkach są dostępne z napędem ręcznym (pasek lub linka) lub z elektrycznym. Rolety zewnętrzne typu Standard są produkowane z wysokogatunkowego aluminium, które gwarantuje najwyższe normy odpornościowe. Warto zaznaczyć, że ten rodzaj rolet jest bardzo wygodny w montażu, a co najważniejsze jest znacznie tańszy w porównaniu do pozostałych typów osłon. Dużym minusem rolet elewacyjnych jest na pewno fakt szybkiego zabrudzenia elewacji, na którą spada cały kurz, który zdążył się osadzić, na tym mało ozdobnym elemencie wystroju naszego mieszkania.
A może wybrać rolety zewnętrzne nakładane ?
Kolejnym rodzajem rolet zewnętrznych, na które możemy wybrać są tak zwane rolety nakładane, które jak sama nazwa wskazuje — nakłada się na okno, a następnie montuje razem z nim, dlatego wybór tejże osłony należy podjąć już w trakcie budowy lub podczas wymiany całej stolarki okiennej w domu. Działanie rolety można skonfigurować na wiele sposobów. Rolety zewnętrzne elektryczne można skonfigurować z systemem alarmowym, np. w ten sposób, że podczas uruchamiania alarmu wszystkie rolety zamkną się automatycznie”.
Jest to więc bardzo dobre zabezpieczenie w przypadku strachu przed włamaniem, ponieważ dzięki odpowiedniemu systemowi nasz dom bardzo szybko przerodzi się w twierdzę osłoniętą ze wszystkich stron odpornym na uszkodzenia materiałem PCV. W przypadku rolet naokiennych mamy możliwość wyboru odpowiadającego nam koloru, przez co nie są one aż tak bardzo widoczne i nie psują ładnego wyglądu naszego miejsca zamieszkania. Dużą wadą natomiast jest fakt, że możliwe są one do zamontowania wyłącznie na początku budowy naszego mieszkania lub w fazie generalnego remontu. Ponadto są znacznie droższe od rolet typu Standard, a do ich montażu zwykle potrzebujemy fachowców.
Rolety zewnętrzne podtynkowe
Rolety zewnętrzne podtynkowe są nieodłącznym elementem elewacji budynku, przez co zapewniają wysoką ochronę cieplną, jak i akustyczną w przypadku naszego mieszkania. Dzięki montażowi w elewacji ograniczają utratę ciepła naszego miejsca zamieszkania, co może bardzo pozytywnie wpłynąć na kwestie oszczędzania podczas ogrzewania. Pamiętajmy jednak, że decyzję o ich montażu trzeba podjąć odpowiednio wcześniej – już podczas projektu. Jest to podyktowane sposobem montażu — do wnęki nadproża, dzięki czemu są prawie niewidoczne na elewacji, a tym samym nie zakłócają czystości architektonicznej budynku. Ten typ rolet jest również produkowany z aluminium, co daje nam pewność, że rolety te wytrzymają przez długie lata, niezależnie od warunków pogodowych.
Rolety podtynkowe są praktycznie widzialne i nie zmieniają wyglądu budynku, dzięki swojemu montażowi w elewacji, a jednocześnie niwelują uciekanie ciepła z budynku, w którym mieszkamy. Niestety podobnie jak w przypadku rolet nakładanych o montażu rolet podtynkowych musimy myśleć znacznie wcześniej, przez co cena tychże rolet zewnętrznych jest również znacznie większy niż w przypadku najczęściej spotykanych rolet natynkowych.
Ostatnim typem rolet zewnętrznych, który warto poznać są rolety nadprożowe (RKS), które podobnie jak w przypadku poprzednich dwóch typów osłon, montuje się w fazie budowania mieszkania, ponieważ są one montowane w nadprożu okna. „W naszej ofercie, do RKS-ów posiadamy wszystkie rodzaje uzbrojeń elektrycznych oraz ręcznych z obsługą na standardowe zwijacze. Aby jeszcze podnieść komfort ich użytkowania, warto skorzystać z zaawansowanych rozwiązań elektronicznych, którymi także dysponujemy” – zachwala Marcin Miraś, który dzięki swojej wiedzy i długoletniemu doświadczeniu pomógł w wyborze rolet zewnętrznych wielu osobom.
Co ważne, rolety te wykonane są ze styropianu, dodatkowo zbrojonego stalowymi prętami, które obłożone są z boków specjalnymi płytami, które pozwalają zatrzymać bardzo dużo energii cieplnej wewnątrz budynku. Ponadto nie są widoczne na elewacji budynku. Decyzję o ich montażu należy również podjąć znacznie wcześniej, ponieważ montaż jest możliwy wyłącznie w fazie budowy, jednak pozwoli nam to na wybór odpowiedniego koloru pancerza. Cena takiej rolety także jest nieco wyższa od pozostałych rodzajów osłon, jednak w ostatnim czasie widać znaczny wzrost popularności tego typu rolet, co może świadczyć o dużym zainteresowaniu wyglądem, jak i bezpieczeństwem mieszkania.
Więc jakie rolety zewnętrzne wybrać ostatecznie ?
Patrząc na przedstawione wyżej rodzaje rolet zewnętrznych, sami możemy ocenić, który typ będzie nam najbardziej odpowiadał. Warto jednak zastanowić się znacznie wcześniej, czy nie lepszym rozwiązaniem jest montaż rolet od razu, podczas budowy naszego przyszłego mieszkania, czy też jednak nie będzie nam przeszkadzała cała instalacja na elewacji budynku.
Jeżeli nie jesteśmy pewni, który rodzaj rolet wybrać – dobrym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistami, którzy bardzo szybko i trafnie pomogą dobrać odpowiadający nam i naszemu miejscu zamieszkania rodzaj rolet zewnętrznych.
Rolety Poznań Swarzędz Kostrzyn w 10 minut !