ubezpiecz dom

Ubezpieczenie domu od kradzieży – dlaczego warto w nie zainwestować?

Ubezpieczenie domu od kradzieży jest jednym z najczęściej kupowanych rozszerzeń polisy mieszkaniowej. Choć za rozszerzenia płaci się dodatkowo, za dodatkową ochronę na wypadek kradzieży warto dopłacić. Wykrywalność sprawców tego typu przestępstw nie jest duża, a w mieszkaniach przechowuje się przecież wiele wartościowych przedmiotów. Czym jest ubezpieczenie domu od kradzieży?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyróżniają 3 rodzaje kradzieży: kradzież zwykłą, kradzież z włamaniem i rabunek.

 • Kradzież zwykła – z mieszkania/domu skradziono cenne przedmioty, ale złodziej nie pozostawił po sobie żadnych wyraźnych śladów, co mogło wynikać np. z tego, że dostał się do pomieszczenia przez otwarty balkon.
 • Kradzież z włamaniem – cenne przedmioty zostały skradzione z mieszkania/domu przez złodzieja, który włamał się do lokalu. Kluczowym elementem definicji jest w tym przypadku pozostawienie przez niego wyraźnych śladów swojej obecności, czyli np. wyłamanego zamka albo zbitej szyby.
 • Rabunek jest sytuacją, która wydarza się poza miejscem ubezpieczenia, czyli np. na ulicy lub w środkach komunikacji publicznej. O rabunku mówi się wtedy, kiedy podczas kradzieży doszło do użycia siły lub groźby jej użycia.

Ubezpieczenie od tego typu zdarzeń daje ci możliwość ubiegania się o odszkodowanie za poniesione straty.

zabezpiecz swój dom

Dlaczego warto ubezpieczyć dom albo mieszkanie od kradzieży?

Naturalnym jest, że to w domu przechowuje się wartościowe rzeczy: biżuterię, zegarki, pamiątki rodowe. W większości domów znajduje się też sporo sprzętu RTV, w tym drogie telewizory, komputery czy konsole do gier, a niektórzy kolekcjonują także obrazy czy inne dzieła sztuki. Coraz częściej ludzie przechowują w domu także jakąś część gotówki. Kradzieże wydają się być natomiast  reliktem przeszłości. Niestety, okazuje się, że ich liczba wciąż jest bardzo duża. Według policyjnych statystyk, w 2022 roku zgłoszonych kradzieży z włamaniem było około 70 tysięcy.

Bezpieczeństwo finansowe

 • Ubezpieczenie zapewnia ochronę finansową w przypadku strat wynikających z włamania lub kradzieży. Odszkodowanie pozwala na szybką rekompensatę strat, co umożliwia uniknięcie poważnych konsekwencji dla domowego budżetu.
 • Ochrona ta dotyczy nie tylko utraconych przedmiotów, ale również pokrywa koszty związane z ewentualnymi uszkodzeniami mienia w trakcie kradzieży.

Ochrona przed nieoczekiwanymi zdarzeniami

 • Ryzyko włamania istnieje nawet w najlepiej strzeżonych nieruchomościach. Ubezpieczenie stanowi zabezpieczenie przed skutkami takich zdarzeń, oferując wsparcie w trudnych chwilach.
 • Ubezpieczenie może również obejmować różnorodne ryzyka, takie jak akty wandalizmu, co rozszerza zakres ochrony.

Spokój ducha

 • Posiadanie ubezpieczenia daje poczucie bezpieczeństwa, pozwalając na spokojniejsze życie bez ciągłej obawy o potencjalne zagrożenia. To inwestycja w spokój ducha i stabilność.

Szybka reakcja w przypadku zdarzenia

 • W przypadku kradzieży, posiadacze polisy mogą liczyć na szybką i profesjonalną pomoc. Ubezpieczyciel oferuje nie tylko wypłatę odszkodowania, ale również wsparcie w zakresie formalności związanych z zabezpieczeniem dowodów dla policji.

Ubezpieczenie domu od kradzieży pozwala otrzymać pieniądze na zakup skradzionych rzeczy i to jest główny powód, dla którego warto w nie zainwestować. Straty mogą sięgać przecież nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, co jest dla przeciętnego człowieka ogromną sumą.

Ile kosztuje polisa i gdzie najlepiej ubezpieczyć mieszkanie?

Koszt polisy mieszkaniowej zależy od wielu czynników. W porównaniu z innymi ubezpieczeniami nie są to duże opłaty, a ostateczna cena zależy między innymi od:

 • długości okresu ubezpieczenia,
 • wysokości sumy ubezpieczenia/sumy gwarancyjnej,
 • częstotliwości opłacania składek (jednorazowa lub ratalna płatność składki),
 • dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia (bezszkodowy/szkodowy przebieg ubezpieczenia),
 • stażu ubezpieczeniowego w towarzystwie ubezpieczeniowym,
 • rodzaju mienia przyjętego do ubezpieczenia,
 • rodzaju wartości według jakiej mienie zostało zadeklarowane do ubezpieczenia,
 • rodzaju zastosowanych środków zabezpieczenia (zamki antywłamaniowe, rolety, monitoring).

W związku z tym, że ceny polis mogą bardzo się od siebie różnić, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zapoznać się z ofertami różnych firm. Nie ma potrzeby robienia tego osobiście i marnowania na to czasu. Znacznie szybciej cenę ubezpieczenia domu sprawdzisz korzystając z internetowych porównywarek. To intuicyjne narzędzia, gromadzące oferty polis najbardziej znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Wchodząc na stronę internetową, nie ruszając się z domu, w szybki i wygodny sposób porównasz ceny i zakresy polis i wybierzesz taką, która spełni twoje oczekiwania.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz