przekaźniki instalacja montaż

Wszystko, co musisz wiedzieć o przekaźnikach elektromagnetycznych

Przekaźniki elektromagnetyczne są bardzo ważne w takich dziedzinach, jak elektronika i automatyka. To swego rodzaju przełączniki, dzięki którym można sterować obwodami elektrycznymi. Dowiedzmy się o nich wszystkiego, co istotne!

Przekaźniki elektromagnetyczne wykorzystują cewkę przekaźnika generującą pole magnetyczne, co jednocześnie przyciąga styki przekaźnika. Cewka zasilana prądem powoduje reakcję styków, jakie mogą się zamykać lub otwierać, co uzależnione jest od konstrukcji. Jak widzimy, zasada działania nie jest specjalnie skomplikowana. Najważniejsze jest jednak to, że za pomocą przekaźników elektromagnetycznych można sterować obwodami o różnych napięciach.

Jakie są rodzaje przekaźników elektromagnetycznych?

Dostępne są przekaźniki cyfrowe, miniaturowe, czasowe i interfejsowe.

Przekaźniki cyfrowe działają za sprawą sygnału cyfrowego, przełączając się pomiędzy stanem OFF i ON. Wykorzystuje się je w niektórych układach, zwłaszcza logicznych i mikrokontrolerach, które są odpowiedzialne za sterowanie różnymi urządzeniami elektrycznymi. Kolejny typ – przekaźniki miniaturowe są, jak ich nazwa wskazuje, bardzo małe, dzięki czemu są idealne do niektórych aplikacji, gdzie ilość miejsca jest ograniczona. Nieprzypadkowo znajdują zastosowanie w dużej liczbie dziedzin, jak telekomunikacja, medycyna itp.

Przekaźniki czasowe zaś umożliwiają programowanie opóźnień w przełączaniu obwodów. Stosowane zwłaszcza w automatyce przemysłowej. Nie można też zapominać o dość dużej grupie przekaźników interfejsowych, które zapewniają izolację pomiędzy dwoma różnymi obwodami. Ochraniają przy tym urządzenia sterujące przed działaniem szkodliwych skutków elektrycznych.

Przekaźniki elektromagnetyczne – gdzie są stosowane?

Przekaźniki są bardzo często używane w przemyśle, bo to nieodłączny element automatyki przemysłowej. Można nimi sterować różnymi urządzeniami: maszynami, pompami itp. Kolejnym obszarem jest motoryzacja. Przekaźniki w samochodach mają ważne zadanie, na przykład do sterowania oświetleniem, klimatyzacją i wieloma innymi systemami. Nie można oczywiście zapominać o elektronice użytkowej, gdyż przekaźniki znajdują się praktycznie we wszystkich domowych sprzętach – lodówkach, telewizorach, pralkach itp. Są też niezwykle istotne w instalacjach fotowoltaicznych i turbinach wiatrowych.

Poszukując sprawdzonych przekaźników elektromagnetycznych, zachęcamy do sprawdzenia, co w swojej ofercie ma firma tim.pl.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz