jaki pokój dla dziecka? zdjęcia

Pokój dla dziecka – jaki powinien być?

Czy masz świadomość, że kiedy w mieszkaniu przebywa małe dziecko, nasz dom musimy urządzić zupełnie inaczej aniżeli wtedy, gdy mieszkałyby w nim tylko dorosłe osoby? Pamiętajmy, że każdy maluch dopiero uczy się świata, poznaje otoczenie, zaprzyjaźnia się z dotąd nieznanymi rzeczami, dlatego też otoczenie wokół niego powinno być zawsze kolorowe, bajeczne, a przede wszystkim bezpieczne.

Aranżacja mieszkania

Mieszkanie, w którym codziennie przebywa dziecko powinno być dla niego miejscem przyjaznym, dlatego też warto je udekorować i ozdobić. Z tego też względu na ścianach powiesić można wiele interesujących dekoracji, w postaci plakatów, obrazów, czy po prostu rysunków z postaciami bajek i komiksów.

Do tego ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie tynku strukturalnego, który sprawi, że pomieszczenia wyglądać będą szczególnie interesująco.

Oprócz ścian warto także zadbać o profesjonalną aranżację naszych okien. Na rynku istnieje wiele sklepów, w których można zakupić rolety, firany czy też zasłony, a to wszystko w najbardziej rozmaitych kolorach i wzorach, jakie tylko możemy sobie wymarzyć.

Pamiętaj!

Podczas zakupu rolet do pokoju malucha warto pomyśleć o jego ulubionych bohaterach i wybrać te, które będą przedstawiać postacie z ulubionych filmów animowanych.

Tak samo postąpić można w przypadku wyboru pościeli, dywanu, czy też innych tekstyliów. Istotny jest jednak fakt – wybór musi być rozsądny, zaś poszczególne elementy powinny do siebie doskonale pasować.

Umeblowanie pokoju dziecka

Najtrudniejszą rzeczą podczas wystroju wnętrza pokoju naszego malucha jest dobór odpowiedniego umeblowania. Okazuje się bowiem, że dzieci zwłaszcza w wieku przedszkolnym mają bardzo wybredne gusta.

Trudno je więc zadowolić i bardzo często trzeba szukać odpowiedniego kompromisu pomiędzy wyglądem mebli a ich codzienną funkcjonalnością. Dziś jednak zadanie to jest o wiele prostsze, ponieważ producenci mebli dziecięcych zdają się zauważać ogromne rozterki rodziców.

Meble dziecięce obecnie produkowane są nie tylko bardzo ładne – cechują się przede wszystkim solidnością, dlatego też bywają wytrzymałe na najśmielsze wybryki najmłodszych dzieci, będąc dla nich całkowicie bezpieczne.

Wielu rodziców do pokoju swoich pociech wybiera także te meble, które zostały stworzone z dobrego gatunku materiału, dzięki czemu pozwalają, na łatwe ich czyszczenie.

Wybór

Najczęściej meble wybieramy dostosowując je do płci dziecka, jego wieku oraz upodobań i zainteresowań. Rynek obfituje w dziecięce krzesełka, stoliki, biurka oraz szafki.

Szczególną uwagę należy zwrócić na wybór łóżka, ponieważ musi być ono zaopatrzone do odpowiedni materac, aby nasze dziecko mogło znakomicie odpocząć.

Wiele mebli dziś produkowanych posiada wewnętrzne lub też zewnętrzne oświetlenie. Jeśli decydujemy się na właśnie taki wybór pamiętać, aby oświetlenie było właściwie zainstalowane – wszystko po to, aby dziecka nie poraził prąd.

Jeśli urządzamy pokój dla niemowlaka warto także zainstalować kinkiety i lampki, które mogą zabawnych kształtach. Ich zadaniem jest odtwarzanie delikatnego, przytłumionego światła, dzięki któremu dziecko będzie czuło się bezpiecznie nawet, jeśli obudzi się w nocy.

Kwadratowe wariacje

Ogromnym problemem staje się urządzenie pokoju dla dziecka w wieku szkolnym. Bardzo często projekty i aranżacje wyglądają smutno i zanadto poważnie. Jednym z doskonałych pomysłów jest udekorowanie pokoju kolorowymi kwadratami o różnej wielkości.

Propozycje

Kwadraty z materiału możemy zamontować na meblach, dzięki czemu posłużą jako kieszonki bądź miejsca gdzie dziecko może schować najróżniejsze przedmioty. Takie rozwiązanie sprawia, że kwadraty wyglądają nie tylko zabawnie i ożywiają pokój, ale także pełnią rolę schowków, a to sprawi, że zastąpią niewygodne i duże półki.

Z każdym rokiem dziecko dorasta, zmieniają się jego obowiązki, a to powoduje, że więcej czasu poświęca na naukę. W tym okresie miejsce zabaw zmienia się w miejsce pracy, dlatego pokój, a szczególnie kącik, w którym dziecko odrabia zadanie trzeba oświetlić za pomocą mocnej lampki.

Dodatkowo w pokoju należy umieścić biurko, oraz obrotowy fotel. W tym okresie doskonałym dopełnieniem całej stylistyki wnętrza mogą stać się zamocowane pod oknem kasetonowe półki. Półki te mogą występować w najróżniejszych kolorach i różnych wielkościach.

Aby w pokoju panował porządek warto umieścić na nich segregatory. Duża ilość kolorowych schowków sprawia, ze dziecku łatwiej jest zachować porządek oraz schować skarby, które zajmują w pokoju sporo miejsca.

Bezpieczny pokój

Oczywiście każdy rodzic pragnie, aby pokój jego dziecka urządzony był nie tylko praktycznie, ale także ozdobnie i przede wszystkim bezpiecznie.

Niezwykle często rodzice szukają najpiękniejszych mebli, bajkowych firan, przeglądają portale i specjalistyczne gazety, a to sprawia, że kwestia bezpieczeństwa odsuwa się na drugi plan – mimo, że jest to ta cecha pokoju, która powinna stać na pierwszym miejscu.

Jeśli nasze dziecko jest jeszcze małe, należy w jego pokoju, ale też także w obrębie całego mieszkania, zabezpieczyć wszystkie ostre krawędzie, meble, czy też lampy. Okazuje się także, że zabawki, które znajdują się w pokoju dziecka, również mogą stanowić dla niego niebezpieczeństwo. Dzieje się tak, dlatego, że zawierają one małe części, które malec może połknąć, a zabawki niestety często pokryte są substancją, która może być niekorzystna dla skóry dziecka.

Z tego też względu, przed zakupem wszelkich przedmiotów do pokoju dziecka, należy sprawdzić, z jakich produktów został on skonstruowany. Niezwykle ważne jest także zabezpieczenie kontaktów, bowiem dziecko zupełnie nieświadomie może je dotknąć, stając w obliczu śmiertelnego zagrożenia.

Aby tego uniknąć, wystarczą  plastikowe zaślepki, które sprawią, że nasz maluch będzie całkowicie bezpieczny, ponieważ nie będzie miał bezpośredniego dostępu do prądu.

Ciekawość

Każde dziecko jest ciekawe otaczającego go świata i to nie tylko w obrębie mieszkania, ale także tego, który istnieje na zewnątrz. Często więc przychodzi mu do głowy dziwny pomysł – na przykład, aby otworzyć okno i wyjrzeć za nie. Taka sytuacja wiąże się z niebezpieczeństwem wypadnięcia malca, dlatego też trzeba założyć blokadę na klamkę okienną – to powinno załatwić problem.

W pokoju dziecka nie można także zostawiać żadnych kabli, worków czy też innych urządzeń elektrycznych, ponieważ mogą być one niebezpieczne dla jego zdrowia, a nawet życia.

Warto także sprawdzić przestrzenie pomiędzy melbami, szafkami, a także zabezpieczyć przesuwający się dywan, na którym to dziecko może się poślizgnąć. Dzięki temu pokój malca będzie funkcjonalny, kolorowy, a także bezpieczny.

Pamiętaj jednak!

Żadna założona blokada nie będzie tak skuteczna jak troskliwa opieka osoby dorosłej…

Post Author: Roletowo.pl

1 thought on “Pokój dla dziecka – jaki powinien być?

    Aneklami

    (27 czerwca, 2021 - 2:41 pm)

    Tak czytam bo spodziewamy się dziecka za niedługo i tak rozmyślam, głównie o kolorystyce.

Dodaj komentarz