rolety zewnetrzne konserwacja

Rolety Zewnętrzne – Konserwacja

Rolety zewnętrzne często wykonane są z niezawodnych materiałów, które mają za zadanie zapewnić im odporność na różne warunki atmosferyczne. Części składowe, z których wykonana jest roleta, przeznaczone są do pracy w temp. 30°C ÷ +65 °C. Dzięki prawidłowej obsłudze rolet, a przede wszystkim ich konserwacji możemy być pewni, że nasze rolety zewnętrzne posłużą nam przez dłuższy czas. W niniejszym artykule o tym, jak prawidłowo konserwować rolety.

Każdy użytkownik rolety zewnętrznej powinien we własnym zakresie zadbać o prawidłowe utrzymanie jej w należytej czystości. Do podstawowych czynności konserwacji rolet należy raz na jakiś czas czyszczenie kurtyny, a także innych elementów rolety, które zostały zanieczyszczone kurzem i drobinami piasku.

Które elementy rolet należy czyścić?

Ważne jest czyszczenie przede wszystkim kurtyny, ponieważ zbierający się na niej brud może doprowadzić do zużycia się warstwy lakieru. Warto wiedzieć o tym, że wewnętrzne powierzchnie kurtyny, które są zamontowane na dużej wysokości powinny być czyszczone tylko wtedy, kiedy otworzymy tzw. klapę rewizyjną i wyciągniemy kurtynę na zewnątrz. Tego rodzaju usługa może być wykonana odpłatnie.

Kolejnym ważnym etapem w prawidłowej konserwacji rolet zewnętrznych jest czyszczenie wszystkich uszczelek w prowadnicach oraz w listwie końcowej, czyści się je za pomocą środków konserwujących gumę, które mają za zadanie zabezpieczyć je przed przymarzaniem oraz utlenieniem. Tego rodzaju środki konserwujące idealnie nadają się w okresie zimowym. Przy czyszczeniu rolet warto zwrócić również uwagę na pasek i linki obsługi ręcznej, a także na obudowę zwijacza, podczas konserwacji często zapominamy o tych elementach, a okresowo powinniśmy zadbać o ich czystość.

Środki stosowane do konserwacji rolet zewnętrznych:

O tym, jaki środek zostanie zastosowany do czyszczenia rolet zewnętrznych, w dużej mierze zależy od tego, z czego został wykonany dany element rolety. Wszystkie elementy wykonane z gumy, czyści się specjalnymi środkami przeznaczonymi do czyszczenie gumy. Mogą to być np. takie środki, które stosuję się w samochodach do czyszczenia opon. Elementy wykonane z tworzyw sztucznych po każdym umyciu trzeba delikatnie przetrzeć szmatką wykonaną z miękkiego materiału, która wcześniej została nasączona jakimkolwiek środkiem antystatycznym. Takim środkiem może być np. popularne Pronto.

Takie elementy, jaki linki obsługi ręcznej czy tez paski, które wykonane są włókien poliestrowym czyści się wodą z proszkiem do prania i zwykłą szmatką. W przypadku mocnych zabrudzeń rolet zewnętrznych można użyć do tego szczoteczki do rąk. Z kolei przy użyciu wody z dodatkiem płynu do naczyń lub płynu do mycia okien myjemy elementy wykonane z lakieru i aluminium.

Rolety Zewnętrzne – czego nie wolno stosować do konserwacji rolet?

Do konserwacji rolet zewnętrznych nie wolno używać przede wszystkim środków, które rysują powierzchnie, należą do nich m.in. wszelkie proszki, skrobaczki i szczoteczki z twardym zakończeniem, niedopuszczalne jest również stosowanie środków żrących, czyli kwasów i rozpuszczalników.

Jeśli posiadamy rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie powinniśmy pamiętać o bieżącej obsłudze rolet, a mianowicie o wymianie baterii, zmianie zaprogramowanych parametrów oraz o zmianie czasu z zimowego na czas letnie i analogicznie na odwrót. Warto do nas zadzwonić. Przeprowadzimy pełną konserwację rolet w każdym miejscu.

Post Author: Roletowo.pl

Dodaj komentarz