Rolety Zewnętrzne – jakie warto zamontować?

Rolety zewnętrzne od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Zdaje się, że w ostatnim czasie są wykorzystywane jako ochrona przed nasłonecznieniem w jeszcze większej ilości gospodarstw domowych. I nic dziwnego, zapewniają bowiem wyjątkowy komfort i wygodę użytkowania.

Obecnie, gdy wielu z nas coraz bardziej zaczyna cenić swoją prywatność, rolety mogą zapewnić ochronę przed uporczywym wzrokiem przechodniów. Posiadają one również walory wizualne.

Dobrze dobrana roleta może stać się bardzo ciekawym dodatkiem i stanowić ozdobę każdego budynku.  Warto zwrócić uwagę na inną zaletę, jaką jest funkcjonalność. Stanowią one doskonałe zabezpieczenie dla okien, wydłużając czas ich eksploatacji.

rolety zewnętrzne a termoizolacja ochrona

W sezonie grzewczym rolety zewnętrzne zwiększają właściwości termoizolacyjne domu. Gdy są zamknięte, dzięki specjalnej piance wypełniającej profile między nimi a szybą powstaje poduszka termoizolacyjna, zapobiegająca przed stratami ciepła. Montaż rolet zewnętrznych pozwoli Tobie na zaoszczędzeniu na ogrzewaniu.

Czy wiesz, że zasłaniając rolety chronisz mieszkanie również przed przegrzaniem?

Tym sposobem można obniżyć temperaturę wnętrza nawet o 10 stopni C, wystarczy, że rano opuścimy rolety, aby cieszyć się przyjemnym chłodem panującym wewnątrz. Jeśli latem chcemy wykorzystać różnicę temperatur, zostawmy podniesione rolety i otwarte okna. To świetny i naturalny sposób na ochłodzenie pomieszczeń.

I wreszcie, rolety zewnętrzne na okna zapewniają zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie okna przed włamaniem. Dzięki nim możesz zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na taki zakup, warto poświęcić trochę czasu i przyjrzeć się możliwościom, zapewnianym przez poszczególne modele.

Skuteczną ochronę przed nagrzewaniem wnętrz zapewnia pancerz rolety zewnętrznej. Dlaczego? Ponieważ najczęściej jest wykonany z aluminiowych lameli, te zaś wypełnia warstwa poliuretanowej pianki. Poza tym po opuszczeniu rolety między pancerzem a szybą tworzy się swego rodzaju „poduszka powietrzna”.

Rolety montowane na zewnątrz są również dobrym zabezpieczeniem akustycznym (bariera izolująca) chroniącym dom przed hałasami zewnętrznymi.

Ochrona przed owadami

Istnieją rolety, które można zintegrować z moskitierami, tym sposobem zapewnimy sobie ochronę przed natrętnymi owadami. Mimo otwartego okna nie dostaną się one do środka.

Pełne, 100% zaciemnienie

W sytuacjach kiedy sypialnia znajduje się w tej części domu gdzie światło słoneczne może przeszkadzać w spokojnym śnie zamontowanie rolet zewnętrznych będzie dobrym rozwiązaniem umożliwiającym odpoczynek.

Najpopularniejsze typy rolet zewnętrznych dostępne na rynku

Rolety zewnętrzne różnią się sposobem montażu, a co się z tym wiąże, wyglądem i zapewnianym poziomem bezpieczeństwa.

Wśród rolet zewnętrznych wyróżniamy: rolety naokienne, które są wykonane z tworzywa PCV, rolety nadtynkowe i rolety podtynkowe wykonane z aluminium, oraz rolety RKS. Ten ostatni rodzaj rolet montowany jest w budownictwie nowego typu, ponieważ do zamontowania potrzebna jest całkowita zabudowa wykonana przeważnie z ceramiki. Niekiedy zabudowa rolet RKS jest wykonana z innych materiałów.

Rolety zewnętrzne Natynkowe Standard

Jest to najpopularniejszy w naszym kraju rodzaj rolet zewnętrznych. Jego zaletą jest bardzo łatwy montaż, bez konieczności przebudowywania nadproży.

Rolety zewnętrzne Natynkowe Owal

Podobnie jak poprzedni rodzaj nie wymaga żadnych zmian w elewacji i może być stosowany w gotowych, zamieszkałych domach. Dodatkowym atutem są walory estetyczne. Skrzynka, w którą zwijana jest tym wypadku roleta, doskonale wkomponowuje się w nadproża okien. Rolety te są również wytrzymałe i nie wymagają częstej konserwacji.

Rolety zewnętrzne podtynkowe Integro

W tym wypadku skrzynka rolety wpuszczona jest bezpośrednio w nadproża okien i przykryta elewacją. Daje to wyjątkowy efekt wizualny, ale wymaga dodatkowych nakładów pracy i fachowych umiejętności montażu. Z tego względu warto decydować się na to rozwiązanie już na etapie budowy. W przeciwnym wypadku niezbędna okazuje się częściowa przebudowa. Poznań i okolice to miejsce, gdzie nasza ekipa montażowa z przyjemnością podejmie się tego typu zleceń.

Rolety zewnętrzne podtynkowe Termolux

Jest to zdecydowanie najnowocześniejszy rodzaj rolet. Posiadają największe zalety zarówno wizualne, jak i funkcjonalne. Ich jedyną wadą jest konieczność montażu już na etapie budowy lub częściowa modernizacja budynku.

Ochrona przed warunkami zewnętrznymi

Biorąc pod uwagę fakt, ze rolety montuje się na zewnątrz, są one narażone na oddziaływanie wiatru. Ze względu na ten fakt konieczne jest wyposażenie ich w elementy, które poprowadzą materiał. Mogą to być aluminiowe prowadnice lub specjalne stalowe linki. Niektórzy producenci zapewniają odpowiednie systemy, które w pełni naciągają materiał w rolecie, nawet przy silnie wiejącym wietrze. Taka opcja jest dostępna oczywiście za dodatkową opłatą.

Więcej o typach - rodzajach rolet zewnętrznych TUTAJ.

Rolety zewnętrzne – Sterowanie

Podnoszenie i opuszczanie rolet, które posiadamy w domu wymaga przede wszystkim nakładu czasu (mowa o roletach obsługiwanych manualnie). Idealną tego alternatywą jest sterowanie elektryczne, a nawet - słoneczne poprzez panele solarne z fotowoltaiki. Taka inwestycja zapewnia nie tylko wygodę, ale i znacznie zmniejszy zużycie energii.

Rodzaj sterowania najczęściej dzielimy na:

  1. Sterowane ręcznie, przy użyciu pasków lub sznurka.
  2. Sterowane półautomatycznie – za pomocą mechanizmów sprężynowych.
  3. Sterowane elektronicznie – za pomocą pilota. W tych roletach wykorzystuje się silnik elektroniczny z kompletnym oprogramowaniem.

Jak wiadomo rolety zewnętrzne często montuje się przy oknach dachowych. A jak nimi sterować? Otóż obsługuje się je za pomocą pilota radiowego. Często jest on wyposażony w bardzo praktyczny czujnik niskiej temperatury, wyłączający funkcje sterowania. Zapobiega to uszkodzeniu rolet, gdy te pokrywa śnieg bądź lód.

U Nas otrzymasz pełną ofertę produktów. Przystępując do zakupu warto zastanowić się, jakiego typu funkcjonalności byśmy oczekiwali. Czy nadrzędne są dla nas walory estetyczne? A może oczekujemy najwyższego poziomu ochrony przed włamaniem? Znalezienie odpowiedzi na te pytania jest ważne.

Zbadaj swoje "roletowe" potrzeby

Pierwszym krokiem powinno być określenie rzeczywistych potrzeb i pragnień. Każdy dom jest całkowicie unikalny, dlatego nie ma uniwersalnych rozwiązań. Zastanów się, jaki cel mają pełnić rolety zewnętrzne . Czy chcesz, by chroniły nas przed słońcem, ostrym deszczem czy  głównie przed wiatrem? Czy przy ich pomocy chcesz stworzyć dodatkową przestrzeń na dworze dla rozrywki?

Musimy się też zastanowić, jaki jest ogólny klimat, w którym mieszkasz i czy Twój dom może być poddany ekstremalnym warunkom pogodowym. Zastanów się również, jakie jest położenie domu. Czy chcesz się ochronić przed łagodnym, porannym słońcem czy raczej ostrzejszym, popołudniowym słońcem?

rolety zewnetrzne na okna budowa

Rolety zewnętrzne mogą mieć ogromny wpływ na funkcjonalność i atrakcyjność wizualną domu. Jednak biorąc pod uwagę mnóstwo stylów i tkanin do wyboru, zakup może być nieco zniechęcający.

Czym kierować się przy wyborze rolet zewnętrznych?

Wybór odpowiedniego rodzaju rolet zewnętrznych zależy od tego czy będziemy je montować w budynku już istniejącym, czy też będą montowane w budynku, który jest jeszcze w trakcie prac wykończeniowych.

W domach które wybudowano już jakiś czas temu dobrym wyborem będą rolety naokienne, natomiast w przypadku kiedy w budynku trwają jeszcze prace budowlane to jest czas na to, aby zaplanować montaż rolet podtynkowych. Jeśli nasz dom znajduje się w miejscu, które jest często celem wizyt włamywaczy to najlepiej zamontować rolety antywłamaniowe. Montaż rolet najlepiej jest zlecić fachowcom.

Budowa rolety zewnętrznej

Jeżeli chodzi o samą budowę, możemy wskazać kilka głównych elementów, z których składa się znakomita większość rolet zewnętrznych.

Centralną część rolety nazywamy pancerzem

Są to poziomo ułożone metalowe listy, które dzięki wypełnieniu pianką są wystarczająco twarde, aby zabezpieczyć okna czy drzwi naszego domu. Do zwijania i rozwijania się pancerza został stworzony specjalny mechanizm, który składa się z kilku części. Metalowe listwy ułożone pionowo, które pozwalają na przemieszczanie się głównej części rolety, zostały nazwane prowadnicą, którą możemy manipulować na dwa sposoby.

Pierwszym sposobem jest użycie skrzynki, która zawiera mechanizm do szybkiego poruszania roletą, natomiast tak zwany zwijacz odpowiada za ręczne, częściowe poruszanie pancerzem.

Ponadto w dolnej części rolety zewnętrznej, która jest najbardziej podatna na wszelkiego rodzaju zniszczenia, montowane są rygle anty-wyważeniowe, które blokują możliwość podniesienia rolety od zewnątrz. W specyficznych odmianach rolet zewnętrznych możemy spotkać się również z elementem odpowiedzialnym za dostanie się do mechanizmu, który znajduje się w skrzynce w przypadku awarii — ta część została nazwana pokrywą rewizyjną.

Jeżeli zdecydujemy się na rolety zewnętrzne z atestem antywłamaniowym możemy być pewni, że zapewnimy dla nas i dla naszej rodziny po prostu najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Kolorystyka rolet zewnętrznych

W momencie podejmowania decyzji co do kolorystki rolet zewnętrznych posiadamy chyba najwięcej możliwości. Gama stosowanych barw i odcieni jest tak szeroka, że jest z czego wybierać. Wybór kolorystki często uzależniony jest przez kupujących od tego w jakich barwach są pozostałe elementy budynku.

Podsumowanie

Rolety Zewnętrzne na okna są one przydatne nie tylko w walce ze złodziejami, którzy nie przedrą się przez roletę niezauważeni, ale również doskonale ochronią nasz dom przed negatywnym wpływem takich zjawisk jak deszcz, grad czy przed porywistym wiatrem. Nie dziwi więc fakt, że wśród nowo powstających budynków, rolety zewnętrzne są uwzględniane już w fazie projektowania, co pozwala na odpowiedni dobór ich rodzaju.

Dodaj komentarz